Сергій Тігіпко одним з останніх заявив про свою участь у виборах президента. Для декого несподівано, для когось очікувано. Часто говорять про нього, як технічного кандидата, що допомагатиме Тимошенко. Аргументуючи це багатьма його заявами, які зорієнтовані в першу чергу на електорат Януковича – в плані геполітичної орієнтації (НАТО, мова, Чорноморський флот), та електорат Яценюка – це коли він говорить про економіку та фінанси.
В будь-якому випадку Сергій Тігіпко за нинішнього рівня розчарування українського населення в політиках може бути тою темною конячкою, яка несподівано вирветься в еліту української політики. І навіть якщо він не потрапить до другого туру президентських виборів (а так, скоріш за все й буде) – на наступних парламентських виборах (які можуть бути вже в 2010 році) політична сила очолювана Тігіпком потенційно може створити досить чисельну фракцію. На цьому фоні також можуть виглядати непогані шанси на виборах мерів, які відбуватимуться в Україні в березні 2010 року – одразу після президентських.
Зважаючи на все вищесказане, а також на заяви самого Тігіпка про його довготермінові плани (до 5 років) щодо розгортання своєї політичної сили, ну і беручи до уваги його менеджерський талант – я розраховував побачити нарешті якусь внятну стратегію щодо партійної розбудови, роботи з медіа, і, в силу моїх професійних інтересів – інтернету.
Буквально на днях розпочав свою роботу офіційний сайт Сергія Тігіпко – tigipko.com. Цей домен зараз активно рекламується у зв‘язку з запуском телефонної лінії «8-800» – sprosi.tigipko.com.
Контент основного сайту також продубльований на сайтах (грамотніше було зробити редірект з цих сайтів на основний) – tigipko.info, tigipko.net, tigipko.net.ua, tigipko.kiev.ua, tigipko.org. Не контролюється штабом домен tigipko.com.ua, і … молдавський tigipko.md (сайт вже зареєстрований на когось, але перебуває в неробочому стані). Більше зареєстрованих доменів не видно, тому кіберсквторам є де розвернутись.
Отже, поїхали!
Сайт зроблено українською мовою. Інших варіантів поки що нема.
Перше враження від сайту – це робота прес-служби або людей, які працюють виключно в напрямку «роботи зі ЗМІ», і не мають зеленого поняття, як працювати з інтернетом. Тому мені не до кінця зрозуміла загальна мета запуску сайту та 7 представництв в різних соціальних сервісах.
Якщо ви зайдете на сайт зараз, то вас зустріне 2 Тігіпки. Один нормальний, другий якийсь сплюснутий:
Але нижче на вас чекатимуть ще 4 Тігіпки, які в різних позах згенерують для вас аж 4 новини з ефіру Радіо Свободи:
Щодо самих новин – то виглядають вони, як для особистого сайту політика, неприродньо сухо та нейтрально. В такому стилі пишуть інформаційні агенції. Хто це буде читати окрім самої прес-служби?
Внизу сайта ви знайдете таку дурість, яку соромно навіть цитувати, але я це зроблю залюбки. Виявляється, що всі матеріали на сайті НАЛЕЖАТЬ прес-службі. Їх ЗАХИЩЕНО!!! Посилатись обов‘язково! І якщо якийсь недоумок візьме собі та й вкраде новину про те, що Тігіпко десь там щось заявив і розмістить в себе на сайті – матиме проблеми! Посадють або розстріляють:
RSS… Лише за те, що на сайті нема RSS – можна виганяти з роботи як того, хто розробляв цей чудо-сайт, так і того, хто приймав роботу/давав замовлення. Це ж треба примудритись! Зробити інформаційний сайт без RSS. В світі вже років 2-3 нема жодної CMS-системи, яка б не мала вмонтованого автоматичного формування RSS-стрічки. Зараз складніше викинути RSS, ніж його прикрутити до сайту.
На саті є 6 розділів: БІОГРАФІЯ, НОВИНИ, ВІДЕО, ФОТО, КОНТАКТИ, ПОСИЛАННЯ. В правому сайдбарі (колонці) є також посилання на 7 офіційних екаунтів Тігіпка в соціальних сервісах. Що цікаво – сайдбар закріплений, і забирає десь третину всього простору сайту, а функціональність його наразі сумнівна. При цьому фото Тігіпка у верхній частині сайдбара буде спостерігати за всіма вашими діями на всіх інших сторінках – в який розділ ви не зайдете, очі Сергія Леонідовича будуть свердлити вам голову. Це, напевно, така мега-супер-пупері іновація.
Розділ Біографія втішив своєю креативністю. Коли ви потрапите до нього, вас зустріне якийсь дивний заголовок «ІНФОРМАЦІЯ». Що за інформація?
Зміст біографії теж вражає. Чи то Сергій Тігіпко збирається влаштуватись в органи, чи ще кудись, але ж біографія явно не писалась для того, щоб людина могла зрозуміти, що за звір цей Тігіпко, чому він такий, як він таким став, що в нього в житті цікавого відбувалось, і чому він заслуговує стати президентом:
Розділ НОВИНИ є найбагатшим та містить аж 4 підпункти. Там є прес-релізи, новини, анонс подій та ЗМІ про кандидата. Вникати в суть не буду – вже написав вище щодо новин. Для чого розділяли прес-релізи та новини – не зрозумів, але можливо є якийсь секретний план.
Новини по серйозному ніхто не вичитує. Є як граматичні помилки, так і відвертий брак. Можна в сусідніх реченнях бачити різні написання родових відмінків політика – тігіпкА і тігіпкО:
Або взагалі змішування в одному тексті російських та українських речень:
Розділ ВІДЕО. Для чого на сайті використовується вмонтований відеоплеєр – не зрозуміло. Плеєр нікудишній, розтягує деякі зображення, сам завантажує відео без згоди користувача. Тобто якщо ви потрапляєте на головну сторінку сайту, то відео «зі сплюснутим Тігіпком», завантажиться саме, навіть якщо ви його не планували дивитись. Мало того, якщо ви потім спеціально зайдете в розділ відео, то воно почне завантажувати відео знову! Тобто з десяток мегабайт на рівному місці. Для чого видумувати велосипед, на якому так жахливо їздити, якщо в Тігіпка є канал на YouTube, і звідти можна підтягувати будь-яке відео?
Щодо якості самого відео – то там ви не знайдете нічого цікавого. Це всього лиш позитивні сюжети про Тігіпка, які вийшли на ТБ. Місце такому відео в розділі «ЗМІ про кандидата». А розділ ВІДЕО повинен містити матеріали зовсім іншого формату.
Розділ ФОТО. Загалом непогано. Багато цікавих фото, які показують Тігіпка з різних сторін. Єдине, чого бракує – сімейних фото. Як і випадку з відео – без вашого дозволу вам завантажать всі фотографії фотогалереї, в яку ви зайдете. Хоча й в подальшому це робить миттєвий перегляд будь-якої фотографії, але це може не сподобатись всім тим, хто має деякі обмеження на трафік.
Ще один недолік – фотографії без підписів. Не зрозуміло хто на них зображений, в якій ситуації – що є важливим для перегляду фото.
Сподобалось це фото – нестандартний для Тігіпка образ:
А ось це фото незабаром стане дуже популярним для карикатур/фотомонтажу (фотожаб):
Розділ КОНТАКТИ виявився оригінальним. Перед вами відкривається карта України. І все. Карта не клікабельна, жодної інформації нема. Зате вам запропонують тут написати запитання. Це, до речі, єдине місце, де користувач хоч якось може себе проявити. Ось так напевно й сидять прихильники Тігіпка – дивляться на карту та пишуть запитання:
Ну ось ніби й все з сайтом. Переходимо до 7 соцсервісів, на які є лінки на головному сайті:
Якийсь розумник назвав ці сервіси «медіапростором». Такого визначення ще не чув, але най буде так.
Livejournal або Живий журнал. Екаунт Тігіпка – tigipko.livejournal.com – створений ще в березні 2007 року. Скоріш за все його викупили в когось, бо раніше він був засвічений і хтось ним користувався, тому малоймовірно, що люди Сергія Леонідовича зареєстрували його самі ще 2,5 роки тому.
Екаунт в ЖЖ гордо названий «Блогом Сергея Тигипко», хоча переважна більшість повідомлень там не мають ніякого відношення до блога – це прес-релізи тої ж прес-служби, але вже російською мовою. Явно людина, яка запускала, ніколи не мала свого екаунта в ЖЖ, бо більшу дурість, ніж постити сухі прес-релізи в ЖЖ, важко уявити. Хто це буде читати?
Окрім релізів прес-служби, є в ЖЖ й цікава новація – окремі пости від імені Тігіпка, в яких він в кількох абзацах пише про місто, в якому побував. Непоганий задум, але реалізовано не дуже якісно – банальні слова, які міг би сказати будь-хто.
Цікаво, що хтось з прес-служби відповідає на запитання від імені самого кандидата:
Класна річ – для любителів посміятись – в першому записі в блозі Тігіпка на ЖЖ, де анонсовано, що він відтепер буде вести цей блог, є й фраза, яка для користувачів ЖЖ пояснює, що таке ЖЖ :)
Завели для Сергія Тігіпка екаунт і в найпопулярнішій на пострадянському просторі соціальній мережі «В Контакте». Нічого особливого там нема. Але я не розумію, як планується використовувати цей екаунт? Методом проб і помилок вже давно визначено, що заводити екаунт в соцмережі для відомого політика – це нонсенс. Для цих цілей краще підходить або модерована група підтримки або пейдж/сторінка.
Є на головному сайті лінк на другу за популярністю соцмережу – Одноклассники.ру. Власне, лінк на саму мережу, а не на профайл. Пошуки Тігіпка поки що видають лише один профайл – сподіваюсь, правдивий.
Знову ж таки – я не уявляю, як можна використовувати профайл політиком в одній соцмережі, що вже казати про дві, і окрім цього він ще й блог в ЖЖ пише.
Але доблєсній команді Тігіпка й цього мало. Вони створили для нього ще один профайл заведений в Facebook, який використовується для ретрансляції виключно відео роликів (принаймні зараз), тому кількість Тігіпок на 100 квадратних пікселів перевищує навіть досягнення сайту Яценюка:
Канал Тігіпка на YouTube нічим оригінальним на відрізняється – свалка офіціозу та сюжетів з ТБ. Не буду затримуватись на цьому сервісі. Лише скажу, що робили його нашвидкоруч – є кілька дрібних помилок. Зокрема, не змогли навіть правильно вказати адресу офіційного сайту:
До речі, щодо офіційного сайту – в різних офіційних сервісах в Тігіпка є лінки на два різні сайти – tigipko.com та tigipko.info. Що, погодьтесь, дуже неправильно.
Наступний екаунт Тігіпка – на фотохостингу Flickr. Фотографії, здається, ті ж , що й на основному сайті, але кращої якості. Ну і знову та ж помилка, що й з сайтом – фото не підписані. Загалом на Флікрі все більш-менш нормально:
Ну і останній, 7-ий сервіс, який завдяки скандалам з Яценюком набирає популярності в Україні – Twitter. Схоже, в штабі Тігіпка нічому не навчили промахи команди Арсенія Петровича, тож на головному сайті Сергія Леонідовича замість прямого лінка на екаунт в Твітері вказано лише лінк на сам твітер – www.twitter.com. А де там Тігіпко – це здогадайтесь самі. Пошуки видають трьох Тігіпків: SerheyTigipko, Tigipko, SergeyTigipko. Перший існує вже давненько, тому скоріш за все фейковий. А ось другі два – не відомо. Виглядають повністю ідентично. Можливо штаб зарезервував обидва, бо в соцсервісах, де зареєстрований Тігіпко використовується як Tigipko (Livejournal), так і SergeyTigipko (YouTube і Flickr). Це погана стратегія. Зводити все треба під один бренд.
Пошуковою оптимізацією, схоже, ніхто в Тігіпка не переймається. Поки що за запитом Тігіпко ви в першій десятці не побачите нічого з вище описаних сервісів.
Ну і на завершення про загальне враження. Мені не сподобалось. Все виглядає якось недороблено. Нема загальної концепції, не зрозуміла мета створення всього цього. На основному сайті відсутня можливість будь-якої взамодії потенційних прибічників. Ні інформаційну функцію, ні функцію побудови спільноти сервіси Тігіпка не виконують. Скоріш за все, в найближчому оточені політика нема людей, які розуміються для чого їм все це потрібно і як це треба робити.
ВИСНОВОК: Тігіпко аналоговий політик
Інші статті на тему використання інтернету в політиці:
– Як Обама зробив це
– Яценюк 3.0: руйнування міфів
– Інтернетизація революцій
– Про дурні помилки українських політиків в інтернеті –
– Web video: дебют Тимошенко
– Сайт Інни Богословської. Ну для чого їй сайт?
– Український політичний веб. Гриценко
– Український політичний веб. Яценюк
– Інтерв’ю з автором твітера Яценюка – @yatsenyuk
Pingback: Тігіпко запустив сайт партії Сильна Україна | Watcher()