У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який передбачається надання Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) право закривати вебсайти.
Мова йде про проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів» та деяких законодавчих актів України щодо заходів детінізації діяльності суб’єктів електронної комерції».
Проектом Закону запропоновано розширити повноважень Держпродспоживслужби, та наділити правом надання обов’язкових для виконання суб’єктами господарювання приписів про усунення порушень у випадках, визначених Законом України «Про електронну комерцію» та правом приймати рішення про призупинення доступу до веб-сайту (чи іншого засобу представлення інформації як в мережі Інтернет, так і в інших інформаційно-комунікаційних системах) у випадках, визначених Законом України «Про електронну комерцію».
Проектом Закону також пропонуються зміни до Закону України «Про електронну комерцію», відповідно до яких інтернет-провайдери зобов’язані на підставі рішення Держпродспоживслужби призупиняти доступ до веб-сайту (чи іншого засобу надання інформації) продавця товарів/послуг, яким не усунуто порушення вимог статті 7 Закону.
При цьому відновлення доступу до сайту можливе лише після того, як Держпродспоживслужба надішле провайдеру повідомлення про виконання продавцем рішення або надати рішення суду. При цьому Законом пропонується застосування штрафних санкцій до провайдерів в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання рішення Держпродспоживслужби.
На думку Інтернет Асоціації України, Закон суперечить окремим статтям Конституції України та іншим нормативно-правовим актам.
В ІнАУ вважають, що закон переслідує мета посилення тиску на телеком та інтернетпровайдерів шляхом застосування адміністративного контролю та санкцій.
Окрім того, відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. А в законопроектів Держпродспоживслужбі без рішення суду дається право закривати вебсайти.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Автори проекту Закону, всупереч положень Конституції України намагаються зобов’язати провайдерів виконувати рішення про призупинення доступу до веб-сайту, незалежно від рішення суду та не враховане право зупинення виконання таких рішень у разі їх оскарження, в т.ч. до суду.
Окрім того, Статтею 13 Закону України «Про телекомунікації» визначено перелік органів управління у сфері телекомунікацій, а статтею 17 визначено, що органом державного регулювання у сфері телекомунікацій є НКРЗІ.
При цьому Держпродспоживслужба не наділена повноваженнями управління або державного регулювання у сфері телекомунікацій.
У проекті Закону застосовується вираз «призупинити доступ до веб-сайту», але законодавством України не визначаються порядок та механізми обмеження забороненої інформації через мережу Інтернет, окрім – блокування за рішенням суду. Іншої процедури не існує.