Опівдні 20 вересня половина київської Оболоні залишилась без інтернету. Також зник доступ до веб-сайтів Міністерства Фінансів України, Центру соціально-психологічної реабілітації дітей з функціональними обмеженнями в Оболонському районі міста Києва, Київського міського центру репродуктивної та пренатальної медицини, Оболонського районного Центру соціальних служб для сім”ї та молоді та цілого ряду інших підприємств і організацій – йдеться в повідомленні Інтернет Асоціації України.
Це трапилось внаслідок вилучення слідчими СБУ близько сотні серверів з технічного майданчика київського інтернет-провайдера «ВОКС». Офіційна причина – ймовірні фінансові порушення одного з його клієнтів, який тримав свої сервери на цьому майданчику. Разом з цим обладнанням вилучені сервери всіх інших клієнтів провайдера, яким не пощастило з «сусідом» по майданчику, а також обладнання самого провайдера.
В рішенні суду йдеться про 3 сайти: favoritsport.com.ua, favbet.com та favoritcasino.com, а також закладів прийому платежів ФаворитСпорт та ЗолотийКубок.
Іронія ситуації полягає в тому, що вже за кілька годин сайти порушника були підняті на закордонному майданчику з маршрутизацією через MSK.RU, але при цьому доступ до сайтів низки інших добросовісних клієнтів так і не відновлено.
Інтернет Асоціація України у зв’язку з цим оприлюднила заяву, в якій, зокрема зазначила:
– хто надав дозвіл на вилучення серверів у порушення прямої вимоги Кримінально-процесуального кодексу України, який дозволяє вилучення електронних інформаційних систем або їх частин виключно для вивчення їх фізичних властивостей, а в інших випадках допустимо лише копіювання інформації?
– навіщо було разом з обладнанням ймовірного порушника вилучати сервери самого провайдера та його сумлінних клієнтів?
– як співвідносяться декларації української влади про захист ІТ-ринку та недопустимість фізичного вилучення серверів і зазначені дії силовиків, які цілеспрямовано витискають за кордон українську ІТ-інфраструктуру?
які судові наслідки попередніх гучних вилучень серверів, чи притягнуті порушники до відповідальності?
«Такі дії силовиків СБУ свідчать лише про одне – заробітчанство за рахунок наявних службових повноважень, інакше який сенс вилучати стільки обладнання? Відповідь проста – що б потім вимагати викуп» – поділився своїми думками про ситуацію Іван Петухов, колишній член правління ІнАУ.