Сайт Global Voices опублікував дослідження відомого інтернет-аналітика Лоренса Александера, що досліджував зв’язки та профілі Twitter-екаунтів, які поширювали, на його думку, «прокремлівську» інформаційну повістку, або так званих «кремлеботів».
Відправною точкою дослідження став набір екаунтів, які через кілька годин після вбивства Бориса Нємцова 27 лютого розмістили ідентичну фразу – про те, що Нємцова вбили українці. Дослідивши соціальні зв’язки всіх таких екаунтів, дослідник з’ясував, що 2900 з них – тісно пов’язана група, топологія якої різко відрізняється від природної (випадкової вибірки екаунтів). Крім того, 87% профілів не мали інформації про часовий пояс і 92% не мали улюблених ттвітерів. Для «людської» мережі відповідні показники – 51 і 15%.
Bots spread stories about Nemtsov's death like "Ukrainians killed him…he was stealing one of their girlfriends" pic.twitter.com/CNtNvsTPYI
— Alec Luhn (@ASLuhn) February 28, 2015
Таку ж методику Александер застосував до ще чотирьох фраз, які користувачі рунету визначили як прокремлівські, – про «Нову газету», бої під Маріуполем, початок «великої війни». З чотирьох груп виявилося можливим виділити 17590 “соціально ізольованих” екаунтів, в 93% профілів яких не було інформації про місцезнаходження, в 96% не було часового поясу і в 97% – улюблених твітерів.
Крім того, хоча екаунти всіх чотирьох груп були виділені з незалежними ознаками, всі вони виявилися тісно пов’язані один з одним. Незважаючи на те що в середньому кожен такий екаунт надіслав 2830 повідомлень, вони практично ніколи не взаємодіяли з іншими екаунтами через механізми replies або mentions.
«Ця картина найсильнішим чином відрізняється від випадкової контрольної вибірки: фінальна вибірка взагалі не містила ізольованих груп. Вона відповідає гіпотезі, що це боти, створені загальним агентом, і комплекс доказів чітко вказує на Москву », – пише дослідник.