Журналіст і медіаактивіст із Киргизстану Бектур Іскендер про секрети формату, який так любить Facebook.
Три роки тому Facebook у черговий раз змінив алгоритм формування стрічки новин, надавши пріоритет відеороликам. Таким чином йому вдалося, по-перше, дошкулити своєму конкурентові Google, витіснивши посилання на Youtube, по-друге, дати стимул для розвитку нового жанру. Журналіст, медіаактивіст і співзасновник одного з найпопулярніших незалежних онлайн-видань Киргизстану Kloop Бектур Іскендер називає короткі відеоролики з титрами – caption video – найефективнішим способом донести ідею користувачам соціальних мереж. Про те, як працювати у цьому форматі, Бектур розповів на майстер-класі у Школі журналістики Українського католицького університету.
Звідки взялися cation videos. Одним із перших почав експериментувати в жанрі відео з титрами канадський сайт Vice. В Україні він здобув популярність 2014 року завдяки серії коротких документальних роликів про окупацію Криму «Російська рулетка». Невдовзі на хвилях змін в алгоритмі Facebook набули популярності півторахвилинні ролики від американського молодіжного крила Al Jazeera – AJ+.
На пострадянському просторі формат опанували 2015 року: його взяв на озброєння проект «Настоящее время» «Радіо Свобода»,
Чому важливі титри. Caption video дозволяє за одну-дві хвилини розповісти головне навіть глядачеві, який не може чи не хоче дивитися ролик зі звуком. Користувачі соціальних мереж дуже швидко відволікаються від будь-якого контенту, тож ролики в новинній стрічці повинні бути лаконічними. Caption video позбулось телевізійних надмірностей, таких як закадровий голос і підведення ведучих, а натомість використовує короткі титри. Споживач читає їх значно швидше, ніж слухає закадровий голос.
Як створити ефективне caption video. Головний акцент варто зробити саме на тексті, адже він передає зміст повідомлення. Найкраще, коли титри одного кольору й доповнюють композицію кадру, не затуляючи основного зображення. Навіть якщо у кадрі говорить герой, його слова обов’язково слід дублювати текстом, аби глядач міг усе прочитати. Часто титри рятують ситуацію, коли доводиться використовувати неякісний відеоматеріал або повторювати на екрані одні й ті самі кадри. Наприклад, відео, зняте з екрану телевізора:
Часто до captio video додають музичний фон, який додає настрою та впливає на сприйняття. Журналісти, що звикли до принципу безсторонності, вбачають у цьому певну маніпуляцію.
Як вмістити все важливе у хвилину. Іноді автори розуміють, що в півтори хвилини неможливо запакувати всю історію, й роблять серію коротких роликів. Проте є ризик, що ці ролики почнуть поширювати окремо, і логіка оповіді буде втрачена. У такому випадку caption video краще використовувати як трейлер до розгорнутого текстового чи мультимедійного матеріалу.
Яке відео можна використовувати. Ще одна перевага caption video – для створення повноцінного ролика не потрібно мати гігабайти відзнятого матеріалу. Розповісти новину можна, маючи кілька кадрів із камери відеоспостереження. Наприклад, у цьому відео «Настоящего времени» використано кадри, зняті мобільним телефоном, відеореєстратором і фото з місця подій:
Стрім тривалістю в годину навряд чи переглядатиме багато глядачів, проте, якщо змонтувати найцікавіші моменти й накласти текстове пояснення, може вийти популярний ролик. Для caption video не обов’язково щось знімати: достатньо зазирнути в архівні матеріали і знайти цікавий ракурс для висвітлення подій. Наприклад, Kloop змонтував щорічне привітання президента Киргизстану різних років: