ВКонтакте може далі продовжувати втрачати ключових програмістів через втручання фонду United Capital Partners (UCP) – заявив «Ведомостям» засновник і гендиректор соцмережі Павло Дуров.
У квітні 2013 року UCP придбав 48% частку у ВКонтакте у В’ячеслава і Михайла Мірілашвілі та Льва Левієва. Дуров, що володіє 12%, але має в управлінні 52% ВКонтакте, дізнався про угоду з публікацій у ЗМІ.
«Спільну мову з новими акціонерами знайти не вдається – вони вважають за краще діяти виключно методом погроз та тиску», – нарікає Дуров. ВКонтакте швидко нарощує аудиторію і отримує прибуток «строго у відповідності до бюджету», але UCP невдоволений: то соцмережа мало заробляє, то багато витрачає, то підтримує сторонні проекти Дурова.
У серпні 2013 р. Дуров запустив мессенджер Telegram, розроблений на кошти його фонду Digital Fortress (DF). Відтоді UCP завалив його питаннями: хто зі співробітників ВКонтакте працює над цим проектом, яка інтелектуальна власність соцмережі в ньому використовувалася, як співвідноситься функціонал соцмережі та месенджера. Також фонд попросив надіслати контракти ключових співробітників ВКонтакте і юридично розмежувати «територію DF і ВК».
Дійшло до того, що американські юристи UCP стали погрожувати Дурову судовим переслідуванням, скаржиться він, тоді як представники іншого великого співвласника ВКонтакте – Алішера Усманова (через Mail.ru Group володіє 39,99% соцмережі) усього лише «по-людськи попросили в зручний час подивитися питання і розповісти про DF».
Дуров каже, що проінформував UCP: «Ваша агресивність на акціонерному рівні дуже негативно впливає на атмосферу в колективі. Мені доводиться докладати зусиль, щоб не втратити команду». Декілька ключових співробітників вже пішли, не витримавши тиску, сказав він. «Вони [представники UCP] нікому не вірять і скрізь параноїдально шукають проблеми, – засмучений Дуров. – Якби я не знав, що вони фінансисти, я б припустив, що маю справу із співробітниками ФСБ».
Через проблеми з UCP довелося відкласти й IPO, говорить Дуров. На початку 2012 року ВКонтакте подумувала про розміщення, але після того, як в травні 2012 р. на біржу вийшла Facebook і за перші 10 днів її акції подешевшали на третину, ідея була відкладена. Але зараз Facebook коштує $124 млрд – на $20 млрд більше, ніж під час IPO; за останні три місяці компанія подорожчала удвічі. А акції іншої соціальної мережі – LinkedIn за цей же час виросли в ціні на третину.
«Ми здивовані коментарями Павла Дурова, швидше за все, це якесь непорозуміння», – коментує прес-секретар UCP Нафіса Насирова. За її словами, на раді директорів ВКонтакте представники фонду самі запропонували провести IPO в середньостроковій перспективі.