У соціальній мережі ВКонтакте почали масово зникати музичні треки. Наразі, переважно англомовних виконавців. Багато користувачів отримують повідомлення від адміністрації соцмережі про те, що на завантажені ними аудіозаписи надійшли скарги правовласників.
Ні для кого не секрет, що вільний доступ до одного з найбільших в світі архівів музики та відео є великою конкурентною перевагою ВКонтакте в порівнянні з, наприклад, Facebook. Тому удар саме по цьому сегменту може суттєво підірвати позиції ВКонтакте в Україні, Росії та інших країнах пострадянського простору.
Наскільки масштабна зачистка відбулась – зрозуміти складно. Користувачі повідомляють про часткове зникнення треків ZAZ, Beyonce, Адель, Емі Уайнхаус, Шакіри та багатьох інших виконавців. Переважно тих, які мають контракти з трьома великими американськими мейджорами – Universal Music, Warner Music і Sony Music.
В листах, які розсилаються адміністрацією ВКонтакте від імені юридичної компанії «Гольцблат і партнери» (яка представляє інтереси мейджорів), вказується, що конкретний трек порушує права на інтелектуальну власність. Адміністрація пропонує користувачам видалити трек зі своїх сторінок або оскаржувати дії правовласника. Для цього в користувача є 10 діб.
Користувачі вже створили кілька десятків груп, які вимагають повернення музики у ВКонтакте. Свої дії вони намагаються координувати під хештегом #вернитемузыкувVK
В самій соцмережі поки що не бачать проблеми в тому, що відбувається. «Ми вже довгий час працюємо відповідно до міжнародного стандарту DMCA. Аудіо- і відеозаписи видаляються на вимогу правовласників. Одного разу видалені таким чином матеріали неможливо завантажити знову», – розповів «Ведомостям» засновник ВКонтакте Павло Дуров. Він додав, що число скарг «незначне»: «музична творчість, яка викликає претензії, органічно заміщається іншим, не менш якісним контентом. Велика частина музики у ВК – це музика незалежних виконавців, які вибирають ВКонтакті в якості майданчика для промотування своєї творчості», – резюмував Дуров.
ВКонтакте збереже в доступі велику частину аудіозаписів – підтвердив також прес-секретар соцмережі Георгій Лобушкін на своїй сторінці ВКонтакте.
Можливість завантажувати свою музику у ВКонтакте з’явилась в користувачів в 2007 році. Для музичної індустрії був зроблений спеціальний сервіс, що дозволяв заявити про порушення авторських прав. Правда, він був не дуже зручним та не дуже ефективним, тож правовласники не надто часто ним користувались.
«Музична тема» у ВКонтакте одразу знайшла відтворення в народній творчості: