Засновник соціальної мережі ВКонтакте Павло Дуров тісно співпрацює зі спецслужбами і Кремлем в їх боротьбі з опозицією – про це пише російська «Новая газета», публікуючи лист Дурова Владиславу Суркову. Лист було написано в грудні 2011 року одразу після масових мітингів на Болотній площі (тоді Сурков був першим заступником керівника Адміністрації президента РФ).
У листі Дуров нібито завіряє Суркова у своїй повній лояльності і пропонує допомогу. Людиною, яка була фактично зв‘язковим між АП та Дуровим, як стверджується в публікації, був Владислав Циплухін, який в той час очолював прес-службу ВКонтакте. Газета взяла коментар й у самого Циплухіна, який очікувано спростував інформацію викладену в публікації. За його словами, Дуров теж вважає публікацію «повною нісенітницею» і «маячнею».
В листі Дуров пише, що «Ми вже декілька років співпрацюємо з ФСБ і відділом «К» МВС, оперативно видаючи інформацію про тисячі користувачів нашої мережі».
Також в листі йдеться про те, що блокувати опозиційні групи безглуздо, тому що нав’язана (судячи з усього) модель поведінки ВКонтакте «призведе лише до виникнення у американців серйозної конкурентної переваги, кінцевим результатом якої стане втрата контролю з нашого з Вами боку». Натомість ВКонтакте пропонує блокувати окремих радикально налаштованих користувачів.
Циплухін теж писав листи і хвалився в них тим, що налаштовував окремі опозиційні групи одні проти одних.
Дуров, у свою чергу, пропонує Кремлю визначитися – продовжувати «непрямий контроль за Рунетом» або «почати блокувати інтернет-ресурси на загальнонаціональному рівні по китайській моделі». Проміжний шлях часткової цензури, на жаль, має недоліки обох підходів, не маючи жодної з їх переваг: невдоволені зберігають в інтернеті майданчика для масової координації своїх дій, але на додаток отримують привід звинуватити владу в цензуруванні інтернету, – пише Дуров Суркову.
Цікаво, що в той же час, коли нібито писались вище зазначені листи, Lenta.ru опублікувала лист Дурова, направлений в редакцію видання, про цензуру та мітинги. Перед тим, як написати цього листа, Дуров оприлюднив своє листування зі співробітниками ФСБ, з якої з’ясувалося, що спецслужби напередодні масових мітингів протесту просили у соціальної мережі закрити опозиційні групи, а Дуров їм в цьому відмовив. Вчинок Дурова називали сміливим, а його самого записували в прибічники політичної опозиції.
Ось кілька цитат з листа Дурова, опублікованого на Лента.ру:
Разговоры о голосованиях, выборах, митингах и гражданской позиции мы считаем формой массового развлечения, наряду с обсуждением футбольных матчей и игрой в Счастливого Фермера….
…внезапная просьба чиновников петербургского ФСБ блокировать оппозиционные сообщества. Фактически это было предложение добровольно дать фору всем конкурирующим площадкам, выдавив на них активную и пассионарную часть аудитории. Конкуренция на глобальном рынке социальных сетей без возможности удовлетворить спрос на свободное общение – это соревнование по боксу со связанными руками. Если иностранные сайты продолжают существовать в свободном поле, а российские начинают цензурироваться, рунет может ожидать только медленная смерть.
Чтобы обеспечить условия игры, при которых такие запросы немыслимы, я привлек внимание аудитории и других интернет-компаний, а затем высших государственных чиновников к запросам петербургского ФСБ. Подобные действия не стоит воспринимать как невинную ошибку. Если мы хотим сохранить отечественную интернет-индустрию, запросы на блокировку оппозиции неприменимы. По крайней мере, до тех пор, пока мы не научились побеждать в боксе, не используя рук…