Національний банк України оприлюднив заяву щодо виходу на український платіжний ринок компаній-нерезидентів, зокрема, «QIWI» та «Яндекс.Деньги».
В своїй заяві НБУ наголосив, що діяльність міжнародних платіжних систем на території України регулюється Законом «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», згідно з яким, правила діяльності таких систем мають бути узгоджені з НБУ. З переліком платіжних систем, що легально діють на території України, можна ознайомитись на сайті НБУ.
В НБУ зазначають, що ні QIWI, ні Яндекс.Деньги не узгоджували свої правила з регулятором.
В своїй заяві НБУ також нагадав, що на території України право здійснювати випуск електронних грошей мають тільки банки, і лише в гривні.
Тому фізичні особи та суб’єкти господарювання мають право використовувати електронні гроші для придбання товарів і здійснення переказів з урахуванням обмежень, установлених цим положенням.
Приймати електронні гроші як засіб платежу за товари та послуги на території України мають право тільки суб’єкти господарювання, що уклали договір з українським банком-емітентом.
В кінці свого листа НБУ пройшовся й по платіжних терміналах. І нагадав, що здійснювати платежі через такі термінали лише організації, що отримали ліцензію/дозвіл від Держфінпослуг.
Нагадаємо, що Яндекс дозволив користуватись українцям своєю платіжною системою Яндекс.Деньги в березні 2011 року. Всі платежі всередині системи відбуваються виключно в рублях. Відкрити рахунок в Яндекс.Деньгах може будь-хто, у кого є логін на Яндексі. Платіжна система дає можливість переказувати гроші один одному та оплачувати товари в мережі.
Російська система миттєвих платежів QIWI на український ринок вийшла 2 тижні тому, і надає свої послуги через 10 300 пунктів прийому платежів, через які можна оплатити послуги 290 компаній (ЖКГ, інтернет, ІР-телефонія, мобільний зв‘язок і т.д.).
В Україні на сьогодні є лише 2 системи електронних грошей, що узгодили свої правила в НБУ: «Максі» та «MoneXy». Але на початку 2011 року дію постанови було призупинено до моменту внесення змін до Закону «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні».
Кілька днів тому НБУ розробив проект Змін до Положення про електронні гроші в Україні, і прийматиме пропозиції до проекту Змін до 29 липня 2011 року.
Upd.: Компанія Яндекс, в коментарі для Watcher повідомили, що на даному етапі їм не потрібна реєстрація в НБУ. Такі вимоги ставлять до банків, що випускають електронні гроші на території України. Яндекс цього не робить і наразі не планує робити. «Яндекс.Деньги» залишаються російською компанією і працюють у Росії. Українські ж користувачі (так само як і громадяни інших країн) мають право здійснювати платежі в інтернеті за товари та послуги за допомогою іноземних платіжних систем без узгодження з НБУ.