6 травня у Великобританії відбудуться вибори до парламенту. Протягом цьогорічної кампанії використовувалось чимало нових інтернет інструментів взаємодії з виборцями, про що ви незабаром прочитаєте у Вочері.
Вчора відбулась подія, яка може суттєво вплинути на результати виборів. В неприємну ситуацію потрапив прем‘єр міністр Великобританії – лідер правлячої Лейбористської партії Гордон Браун (Gordon Brown).
Гордон Браун вирішив піти в народ, поспілкуватись з британцями, продемонструвати їм свою увагу. Для цього він поїхав до міста Рочдейл, де проживають переважно прихильники лейбористів. Під час однієї з зустрічей до нього підійшла Джиліан Дафі (Gillian Duffy) – 65 літня жінка, яка пропрацювала в муніципалітеті міста понад 30 років.
Вона дуже нав‘язливо задала кілька питань, які її турбували, зокрема щодо податків, освіти та імміграційного законодавства. Гордон відбився кількома стандартними фразами, посміхнувся, попрощався, сів в машину і поїхав.
Варто зауважити, що Гордон Браун при підходах до преси використовує радіомікрофон, який кріпиться до його одягу. Телевізійникам не доводиться пхатись один поперед одного, щоб окрім картинки отримати ще й якісний звук. Вони лише налаштовуються на відповідну частоту – і отримують хороший звук.
Гордан сів в машину, але не виключив мікрофон, і ще метрів 100 один з операторів, який не вимкнув камеру, продовжував записувати звук та відео.
В результаті вдалось почути діалог Гордона з його комунікаційним директором Джастін Форсайт (Justin Forsyth):
Гордон Браун: Яка халепа… ніколи більше не допускайте цю жінку до мене. Чия це була ідея?
Джастін Форсайт: Я не знаю, я не бачив її.
ГБ: Думаю, це Сью її направила [Sue Nye – відповідає в Гордона Брауна за зустрічі з народом]. Який позор.
ДФ: Не думаю, що вони пустять це в ефір..
ГБ: Вони це зроблять.
ДФ: Що вона сказала?
ГБ: Та єрунду всяку, якась божевільна жінка [bigoted woman], яка сказала, що колись була лейбористкою. Це жахливо. Сью сама випхала її до мене.
Відео виклали на YouTube, а потім воно потрапило до вечірніх телевізійних новин.
Відео:
За кілька годин після події Гордону Брауну довелесь зібрати журналістів та зробити окреме звернення з вибаченням щодо інциденту:
А сьогодні вранці він поїхав до Рочдейла, щоб особисто вибачитись перед Джиліан Дафі:
Тему надзвичайно швидко підхопили соціальні медіа, ось, наприклад, графік, який показує активність використання двох слів #ge2010 – офіційний тег парламентських виборів, та – #bigotgate – тег, який люди використовували для опису подій з «божевільною жінкою».
Як бачите, #bigotgate, був популярнішим ніж #ge2010 протягом останнього тижня. Все це в перспективі може негативно вплинути на результати виборів, які відбудуться 6 травня.
Цю ситуацію вже порівнюють з т.зв. «Макака-гейтом», коли в 2006 році Джордж Ален (George Allen) – один з лідерів республіканської партії (США) під час свого виступу в невеличкому містечку назвав чорношкірого активіста-демократа «макакою».
Цей активіст їздив на всі виступи Алена і знімав їх на відео. Зазняв він і момент, коли Ален назвав його макакою. Активіст виклав відео на YouTube, а згодом воно потрапило й на ТБ. Це сталось напередодні виборів до Конгресу. Ален, який був беззаперечним лідером перегонів в своєму окрузі, внаслідок «макака-гейта» вибори програв. Що цікаво – в разі перемоги на тих виборах до Конгресу, Ален мав найвищі шанси стати кандидатом в президенти від республіканців. І він, певно, був би значно сильнішим кандидатом, ніж Джон Маккейн, який програв вибори Баракові Обамі.
Відео, яке погубило Алена:
На жаль, в Україні важко уявити ситуацію, коли такі події можуть впливати на майбутнє політиків.