Чимало молодих підприємців, які мають цікаві ідеї щодо запуску нового бізнесу, або ж вже працюють над його розробкою, рано чи пізно зіштовхуються з потребою залучення коштів на ранніх стадіях (seed stage). Існує багато способів отримання такого фінансування – починаючи від 3F (family-friends-fools) і до професійних ІТ-ангелів.
Едвард Уокер, засновник та керівник Walker Corporate Law Group, яка спеціалізується на захисті інтересів підприємців, пропонує свій набір з трьох шляхів пов‘язаних з залучення коштів та пошуком інвесторів.
Класична ситуація: Два друга запустили новий інтернет-стартап. Через якийсь час у них закінчилися гроші, і вони намагаються залучити близько $250 тис., але у нас немає таких “друзів та сім’ї”, які могли б інвестувати, і знайомих ангелів-інвесторів у теж немає.
Що ж робити?
Зв’язки. Зв’язки. Зв’язки. Найкраще, що можна порадити – це штовхатися і налагоджувати побільше зв’язків, щоб отримати хороші рекомендації для інвесторів. Це може бути що завгодно – від телефонного дзвінка до e-mail від посередника, яким інвестор довіряє і яких поважає. Ідеальний посередник – це успішний підприємець, якого цей інвестор раніше підтримав.
Після знайомства потрібно домовитися з інвесторами про зустріч і спробувати вразити їх розповіддю про свій стартап. Гаган Бійані, співзасновник і президент Udemy, описав цей процес у своєму серйозному пості “Мільйон, залучений Udemy: розповідь починаючого підприємця про те, як зацікавити інвестора” і особливо відзначив наступне:
“Я ходив на кожну конференцію, на яку міг, і буквально ледь не помер. Я відвідав тисячі мережевих заходів і познайомився зі стількома підприємцями та інвесторами, з якими лише міг. На цих заходах я практично ніколи не їв, тому що був зайнятий розмовами і вихоплюванням візиток. По буднях я витрачав багато часу на розсилання потенційним інвесторам запрошень у Udemy … “
Тут потрібні міцність і винахідливість – якості, якими володіють всі великі підприємці.
Зверніться за порадою фахівців. Ви можете також звернутися до програм підтримки підприємців, кількість яких зростає останнім часом. Ці програми зазвичай надають не тільки пораду і підтримку, а й невеликий початковий капітал (seed capital). Для підприємців-початківців з браком досвіду, грошей та зв’язків, ці програми – шанс перемогти.
Y Combinator, заснований у 2005 році стартап-гуру Полом Гремом і автором книг Джесікою Лівінгстон, – це найуспішніша і помітна наставницька програма. Вони проводять в Кремнієвій долині дві сесії на рік по три місяці кожна.
TechStars, заснований інвесторами Девідом Коеном і Бредом Фелдом, пропонує такі ж тримісячні програми один раз на рік у чотирьох містах – в Боулдері, Бостоні, Нью-Йорку і Сіетлі. Стартап отримує до 18 тисяч доларів фінансування за 6% акцій, інтенсивне наставництво і шанс здобути інвесторів в кінці програми.
Список інших програм можна знайти тут.
Зверніться до ангел-груп. Альтернатива – звернутися безпосередньо до ангел-груп. Частина з них (наприклад, AngelList) представлятимуть вас ангелам-інвесторам від вашого імені, інші (як Open Angel Forum) захочуть, щоб ви самі представилися ангелам, якщо з вами вирішать працювати. Одне невелике застереження – остерігайтеся шахраїв, які вимагатимуть від вас гроші за звернення та за подання. Як правильно зауважив успішний підприємець Джейсон Калаканіс, брати гроші з підприємців за звернення до інвестора – низькосортний грабіж.
Великий список північноамериканських ангел-груп (поділений по регіонах) можна знайти тут.