Українські правоохоронні органи вирішили взятись за одну з найбільших загроз українській економіці – майнерів біткоінів.
Щодо загрози – жарт, звісно. А от щодо взялись і по серйозному – не жарт. Майнери, які вкладають чималі кошти в генерування біткоінів та інших криптовалют, є дуже зручною мішенню для українських Нацполіції та СБУ. Вони, як правило, конфісковують обладнання, а щоб повернути його назад – доведеться якось домовлятись зі слідчими. Через це вже пройшли чимало українських ІТ-компаній.
Один з найсвіжіших прикладів – ситуація в Києві, коли слідчі інкримінують майнерам «переслідування особистої корисливої зацікавленостості з метою виготовлення та емісії грошових сурогатів крипто валюти «біткоін», випуск та обіг якої на території України заборонений, відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про Національний банк України», в порушення вимог Законів України «Про Національний банк України», «Про банки і банківську діяльність», статті 9 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” згідно якої платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру».
Про те, що облави на майнерів стають масовим явищем, стверджує й керуючий партнер юркомпанії «Юскутум» Артем Афян.
За його словами, в останні кілька місяців ми спостерігаємо сплеск активності правоохоронців в сфері криптовалют. І не просто МВС, а люди, які мали б займатися національною безпекою, раптово прийшли до висновку, що шум і перегрівання процесорів стали загрожувати нашій національній безпеці.
Основним мотивом нальотів, за словами Афяна, є реквізиція. Майнінговое обладнання вилучається, подальший хід справи поки не особливо цікавить охоронців правопорядку. Головне – відібрати.
Що інкримінують майнерам?
Контрабанда
Зазвичай обладнання для майнінгу імпортне і недешеве. І часто без документів, що дозволяє кваліфікувати дії власника, як незаконне ввезення обладнання. Ті, хто гуглив це питання, можуть знати, що така стаття була вилучена з Кримінального кодексу. І це викликає помилкове відчуття безпеки. Так, тепер за це не посадять, але адміністративної відповідальності вистачить на те, щоб забрати сервери.
Незаконне підключення до електромереж
Погана новина для тих, хто забезпечував маржинальність Майнінгу безтурботно перекинутим дротом до найближчого стовпа. Електрика – це звичайний товар, до якого також застосовується поняття крадіжки.
Фіктивне підприємництво
Якщо Ілон Маск поки тільки замислюється про те, що весь наш світ – це проекція інших цивілізацій, то українська правоохоронна система розвинула цю думку в такий склад, як фіктивне підприємництво. У реальності це означає, що всі ці ваші криптовалюти і віртуальний світ, звідки раптом утворюються справжні гроші, не більше ніж ілюзія, описана Кримінальним кодексом.
Ухилення від сплати податків
Наша держава може зволікати з тим, щоб визначити статус цифрових активів, дати осудні роз’яснення на тему використання нових технологій в цивільному обороті. Але все, що стосується податків, викликає сильний хапальний рефлекс. Тому будь-яке поліпшення добробуту українського громадянина, на думку влади, має бути відображено в податкових деклараціях, ретельно прораховано і оплачено. Український громадянин перебуває у вічному неоплатному податковому боргу перед державою, і тепер ця реальність потихеньку добирається і до світу криптовалют.