Останні кілька днів у соцмережах триває флешмоб #яНеБоюсьСказати: жінки діляться особистими історіями про сексуальні домагання та фізичне насилля, яке трапилось у їхньому житті. Стартом цього флешмобу стало зізнання активістки Анастасії Мельниченко, яка у Facebook запустила хештег #яНеБоюсьСказати і поділилась історією, в якій сама стала жертвою насилля.
За кілька годин своїми відвертими, шокуючими і досі нерозказаними історіями поділились сотні людей – і жінки, і чоловіки. Також багато історій присвячені реакціям на такі випадки в родинах.
Найцікавіше в українському сегменті фб сьогодні – за хештегом #яНеБоюсьСказати.Це спроба змін у суспільстві.
— kasha saltsova (@kashasaltsova) 6 липня 2016 р.
Акція має на меті показати, що насилля над жінками – це дуже масштабна проблема: з насильством і сексуальними домаганнями за своє життя неодноразово стикаються практично всі жінки. Флешмоб активно підтримали в українському, а потім і в російському інтернеті, хоча відверті зізнання жінок викликали певний резонанс і спротив акції.
Russian women are now also sharing stories of sexual violence in flashmob started by Ukrainians. #яНеБоюсьСказати https://t.co/g57N5HFNsC
— Tanya Lokot (@tanyalokot) 7 липня 2016 р.
сначала они ищут покемонов в ночных лесопосадках, а потом пишут посты с тегом #янебоюсьсказати
— кисик (@JagoSevatarion) 11 липня 2016 р.
Згідно з результатами дослідження GfK, за останні роки частка жінок в Україні, які зазнали фізичного або сексуального насильства, тільки зросла.
Людина, який розповіла про насильство в момент говоріння відчуває силу, але потім залишається один на один з оголеним болючим досвідом, застерігають психологи. Важливо, щоб кожен, хто зважився розповісти про свою історію, відчув не страх, оцінку і жалість, а силу підтримки.
Попри хвилю критики, наразі флешмоб шукає своє продовження у реальному житті: група активістів запропонувала жінкам зібратися і особисто поділитися своїми історія для підтримки одна одної.