Група дослідників з Франції проаналізувала статті про університети всього світу у 24-х мовних розділах Вікіпедії та створила «Wikipedia Ranking of World Universities», до якого увійшло і 6 українських університетів.
Дослідження базується на аналізі статей у 24-х мовних розділах Вікіпедії про університети світу, внутрішніх посиланнях з них на інші статті, а також на них з інших статей найпопулярнішої онлайн-енциклопедії.
Отримані дані були ранжовані за 3-ма різними алгоритмами – PageRank, 2DRank та CheiRank для відбору топ-100 університетів у кожному з 24-х мовних розділів Вікіпедії, після чого був створений загальний рейтинг за допомогою кожного алгоритму. Так, до загального «рейтингу Вікіпедії» увійшло для алгоритму PageRank — 1025 університетів світу, для 2DRank — 1560, а для CheiRank — 1379.
Як вказують автори, найбільш репрезентативним виявився алгоритм PageRank, що використовується у Google і який показав збіг на 62% з найбільш авторитетним Шанхайським рейтингом університетів світу 2013 року. Аналогічний алгоритм використовується і для пошуку сторінок у самій Вікіпедії.
Відповідно до алгоритму PageRank місця у першій десятці розподілилися таким чином:
1. University of Cambridge, U.K. (присутній у топ-100 24-х мовних розділів Вікіпедії)
2. University of Oxford, U.K. (24)
3. Harvard University, U.S. (22)
4. Columbia University, U.S. (23)
5. Princeton University, U.S (23)
6. Massachusetts Institute of Technology, U.S. (21)
7. University of Chicago, U.S. (22)
8. Stanford University, U.S. (21)
9. Yale University, U.S. (20)
10. University of California, Berkeley, U.S. (19)
А ось 6 українських університетів, які потрапили до цього рейтингу, опинилися на таких позиціях:
128 – Львівський національний університет імені Івана Франка;
158 – Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
286 – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна;
441 – Одеський національний університет імені І.І. Мечникова;
645 – Національний університет «Києво-Могилянська академія»;
665 – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».
Крім того, автори дослідження зробили ще кілька порівняльних аналізів отриманих даних. По-перше, американські університети займають лідерські позиції у рейтингу з XIX століття, коли англійська мова поступово стає мовою науки. А по-друге, було складено мережу культурних зв’язків, яка базується на потраплянні університету з одного мовного середовища до топ-100 іншого мовного середовища. За цим аспектом перше місце посідають університети з англомовних країн.
Як відзначає MIT Technology Review, результати роботи вчених з Франції «дають можливість побачити рейтинг, який може допомогти уникнути упереджень, що виникають при укладанні інших рейтингів, а тому “рейтинг Вікіпедії” забезпечує новий спосіб ранжування університетів світу та має активізувати дискусію щодо якості рейтингів освітніх закладів».
На жаль, серед 24-х мовних розділів, на основі яких складено цей рейтинг, відсутня українська Вікіпедія, яка у лютому 2013 року посідала 14 місце за кількістю статей серед усіх мовних розділів, що може пояснюватись тим, що більшість переглядів на той час з України було саме до російської.
Нагадаємо, що ГО «Вікімедіа Україна» реалізує «Освітню програму Вікіпедії», яка спрямована на заміну традиційних студентських паперових рефератів на статті до Вікіпедії, до якої долучились понад 10 університетів з Києва, Львова, Харкова, Миколаєва, Сум, Чернігова та Ніжина. Ця програма також передбачає і поліпшення якості інформації про університети, його викладачів, науковців та випускників.