Служба безпеки України спільно з правоохоронцями Росії присікла діяльність групи кіберзлочинців, які через системи інтернет-банкінгу за останні п’ять років викрали понад $250 млн.
Хакери за допомогою вірусу отримували доступ до систем інтернет-банкінгу, після чого переказували кошти компаній на рахунки підставних фірм. Силовики стверджують, що велику частину коштів, викрадених через інтернет, вдається повернути «за гарячими слідами» – повідомляє Коммерсант.
Операція департаменту контррозвідувального захисту тривала близько року. «Хакери створили вірус, який проникав в комп’ютери при скачуванні фотографій або перегляді відео в інтернеті. Він отримував доступ до даних бухгалтерії, програми 1С, паролів і електронних ключів, після чого передавав їх шахраям. Програма постійно модифікувалася, тому антивірусні засоби захисту її не ідентифікували», – розповів співрозмовник в спецслужбі. За його словами, після отримання даних злочинці деякий час вивчали діяльність підприємства, потім від імені компанії формували електронні платежі на рахунки підставних фірм. Тільки у Україні від їх дій постраждало понад 30 компаній.
На території України шахраї діяли з 2009 року, а до цього працювали за аналогічною схемою в РФ. За даними СБУ, в групі налічувалося близько 20 осіб, середній віком від 25 до 30 років. «Це були програмісти, що працювали віддалено в Києві, Запоріжжі, Львові, Херсоні та Одесі. Як правило, вони не знали один одного, кожен відповідав за свою частину розробки програмного модуля. Потім дані передавалися на головний сервер в Одесі, там же працював головний організатор – 28-річний громадянин Росії».
Зараз СБУ проводить слідчі дії та експертизу комп’ютерного устаткування, вилученого у підозрюваних. «Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом, економічні злочини не є тяжкими, тому затримані зараз знаходяться під підпискою про невиїзд, хтось відпущений під заставу. Якщо суд доведе їх провину, злочинцям загрожує більше п’яти років ув’язнення», – повідомили в СБУ.
Рівень кіберзлочинності в Україні росте. «Це природний процес – щорічно збільшується число користувачів інтернету, тобто і кількість шахраїв. У 2012 році зафіксовані 139 фактів несанкціонованого списання коштів з рахунків підприємств на загальну суму понад 116 млн грн. Нам вдалося повернути 80% цієї суми, причому значну частину – за гарячими слідами, впродовж двох годин з моменту скоєння злочину», – повідомили в МВС.