Президент Янукович підписав закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр…», яким в Україні впроваджуються біометричні паспорти.
20 листопада Верховна Рада ухвалила закон з поправками президента після вето попередньої редакції.
Ініціатор закону був депутат від Партії Регіонів Василь Грицак, з яким пов‘язують концерн ЄДАПС, який і буде випускати біометричні паспорти.
Чимало громадських організацій, опозиція, і навіть представники влади виступали проти прийняття цього закону. Створення такого реєстру не відповідає міжнародним конвенціям з питань захисту персональних даних, адже передбачає збирання надмірної інформації та не визначає мети такого збирання і зберігання інформації. Такого реєстру немає в жодній цивілізованій державі.
Тепер в Україні буде створена база даних про усіх мешканців України, яка поєднуватиме не лише паспортний та реєстраційний реєстри, але дані усіх відомчих інформаційних систем – починаючи від баз даних Мін’юсту та інших центральних органів виконавчої влади і закінчуючи базами даних органів місцевого самоврядування.
МВС разом з Державною міграційною службою збиратиме максимальну інформацію про громадян фактично без їх згоди. Але громадяни не матимуть можливості відмовитись від надання своїх даних в реєстр, інакше особа не отримає жоден державний документ.
За інформацією Української Правди, до Єдиного державного демографічного реєстру вноситься така інформація:
1) прізвище та ім’я особи;
2) дата народження/смерті;
3) місце народження;
4) стать;
5) дата внесення інформації про особу до Реєстру;
6) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників;
7) відомості про громадянство або його відсутність та підстави набуття громадянства України;
8) реквізити документів, виданих особі (тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб’єкт, що видав документ, строк дії документа);
9) відомості про документи, які підтверджують смерть особи або про визнання особи померлою чи безвісно відсутньою;
10) відцифрований зразок підпису особи;
11) відцифрований образ особи;
12) додаткова змінна інформація;
13) інформація з ВІС.
До документа, що посвідчує особу та громадянство, може вноситися додаткова змінна інформація про: місце реєстрації; сімейний стан; відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків; видачу приватизаційних паперів; додаткові біометричні дані.
“Особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації до безконтактного електронного носія інформації, що імплантований у відповідні бланки документів, оформлення і видача таких документів здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом міністрів”, – сказано у законі.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій інформації. Паспорт для виїзду за кордон – у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій інформації, документ має м’яку обкладинку, 32 сторінки й сторінку даних.
До паспорта громадянина України вноситься, зокрема: прізвище та ім’я особи; стать; громадянство; дата і місце народження особи; унікальний номер запису в Реєстрі; номер документа; дата видачі документа і закінчення його терміну дії; відцифрований образ особи та відцифрований підпис особи.
До паспорта для виїзду за кордон вноситься фактично та ж інформація, а також дані про перебування на консульському обліку (за бажанням особи або її представника, представника закладу, який виконує функції опікуна чи піклувальника).