Досить великий резонанс сьогодні у ЗМІ викликало інтерв’ю голови НКРЗ Петра Яцука виданню Комментарии. Деякі видання вже навіть встигли розповісти, що держава хоче ввести податок на Skype.
Хоча, звісно, ніхто оподатковувати Skype не буде, але ускладнити життя таким сервісам в Україні точно можна. За словами Яцука, чим далі, тим обсяг трафіку в мобільних мережах зростає, але провайдери на ньому заробляють дуже мало, і, в результаті не мають можливості постійної модернізації інтернет-каналів, функціонуючи в режимі «труби». На думку Яцука, нові доходи можна отримати тільки завдяки монетизації послуг доступу до контенту – оператори зв‘язку хочуть і мають повне право заробляти на передачі даних інтернет-додатків, зокрема й Skype. НКРЗ однозначно буде розробляти нормативні документи в сфері регулювання доступу до послуг, інфомрації, контенту.
Все це означає, що світова тенденція – перманентної війни між операторами та власниками інтернет сервісів – докотилась і до нас. Власники сервісів відстоюють принцип т.зв. «мережевої нейтральності», що передбачає обов‘язкову вимогу надавання однакового доступу всім користувачам до всіх існуючих інтернет-сервісів.
Провайдери в свою чергу намагаються захистити основні джерела своїх доходів – телефонію та інші послуги, від поглинання їх інтернет-сервісами.
За словами Юрія Новоставського, експерта з телекомунікацій, останні роки усе частіше ідуть розмови про окрему тарифікацію трафіку різних сервісів та оплату за пріоритизацію трафіку. На такі кроки хочуть піти оператори, у першу чергу безпровідного доступу – з метою монетизації усезростаючого інтернет-трафіку та на фоні зменшення доходів від традиційних послуг (телефонія, короткі повідомлення, телебачення, тощо). Обмеження споживання трафіку на «безлімітних» тарифних планах – це один із перших кроків на цьому шляху. Абоненти і сервіси ж, вимагають мережевого нейтралітету і прозорого пропуску будь-якого трафіку, що перетворює операторів у «трубу». Новоставський вважає, що якщо слова Яцука свідчать про те, що наш регулятор більш схильний до сторони операторів у цій суперечці.
Таким чином, якщо ініціатива НКРЗ буде просуватися й надалі, то ми справді можемо отримати тарифікацію різних типів трафіку за різною ціною. Наскільки вона буде прийнятною для користувачів, це вже інше питання.