Депутат фракції БЮТ Антон Яценко зареєстрував у Верховній Раді проект Закону «Про електронну комерцію».
Загалом, такий закон потрібен українському ринку інтернет комерції, яка росте шаленими темпами. В законопроекті прописані особливості укладання угод в онлайні, типи суб‘єктів правових відносин і т.д. Але найважливіший пункт закону міститься в останніх його абзацах, де прописаний новий спецорган, заради якого, здається, і писався закон. Ну і норма про те, що держорган буде вести реєстри угод – теж заслуговує на особливу увагу
Зважаючи на особистість Антона Яценка, не важко уявити, що це буде за спецорган. Яценко відомий тим, що свого часу пролобіював створення скандально відомої Тендерної палати. Нагадаю, що її створювали з метою налагодження системи державних тендерів. А в результаті отримали Тендерну палату, через яку викачувались мільярди гривень з державного бюджету на користь комерційних структур, які працювали при Тендерній палаті.
Яценко в новому законопроекті пропонує створення чергового спеціального органу. Зважаючи на попередню діяльність цього депутата, є небезпека, що основна мета створення спецоргану – викачування грошей з суб‘єктів ринку інтернет торгівлі.
Цікаво, що спецорган не матиме ніякого відношення до держави (хіба лише формальне), адже він буде створений у вигляді «громадського формування», і матиме право складати протоколи про адміністративні правопорушення. Закон передбачає, що незаконна електронна комерція (а при нинішньому стані законодавства майже вся онлайн комерція є незаконною) тягне за собою накладення штрафу у розмірі вартості електронного товару з конфіскацією цього товару і вилучених грошей.
Що це означає на практиці – буде напівкомерційна структура у формі «громадського формування», яка матиме право складати протоколи про адмінпорушення вчинені під час проведення купівлі товарів в інтернеті. І у відповідності з укладеним протоколом про адмінпорушення в продавця конфіскуватимуть і товар, і ще й штрафуватимуть.
Ще один момент, на який варто звернути увагу – законопроект передбачає, що лише державні установи та організації можуть надавати послуги з реєстрації доменних імен в українському сегменті інтернету, і лише держоргани мають право вести реєстр електронних угод. Якщо згадувати історію з Тендерною палатою, то не важко уявити, що держорган (скоріш за все Мінтранс) делегує повноваження з ведення цього реєстру якійсь комерційній структурі, яка братиме з інтернет магазині додаткову плату за цю послугу. Чим не «Тендерна палата 2»?