Сайт Wikileaks опублікував понад 250 тисяч секретних документів дипломатичної переписки посольств та консульств США з усього світу.
Cablegate, як встигли охрестити цей скандал в інтернеті, розкриває деталі того, як посольства США відносяться до влади країн, в яких працюють, а також багато іншої інформації дипломатичного характеру, яка надсилалася у Вашингтон впродовж кількох останніх років.
Публікація секретних документів почалася вчора ввечері за київським часом, і, що цікаво, сайт Wikileaks одразу ліг під впливом потужної DDoS-атаки. Про це в твітері заявили адміністратори проекту. За кілька днів до того американська влада офіційно закликала відмовитися від публікації, оскільки це може істотно вплинути на відносини між державами світу і спровокувати дипломатичну кризу.
Тим не менш, матеріали були опубліковані – не лише на сайті Wikileaks, а й у провідних світових виданнях, яким були розіслані ці документи – The New York Times, Der Spiegel, Le Monde, El Pais, та The Guardian, друковані та онлайн-версії яких сьогодні почали оприлюднення отриманих файлів.
В одному з документів, зокрема, повідомляється, що минулорічне протистояння між Google та владою Китаю було підготовлене та спровоковане китайською компартією. Нагадаю, в середині січня розгорівся гучний скандал, коли Google повідомив про атаку та злам поштових скриньок відомих китайських та міжнародних правозахисників.
В цьому документі міститься переписка поінформованого китайського джерела з американським посольством в Пекіні. Повідомляється, що подібні хакерські атаки влада Китаю регулярно проводить ще з 2002 року. Їх об’єктами найчастіше стають американські бізнесмени та відомі особи, які шкодять іміджу Китаю на політичній арені – наприклад, Далай Лама.
Це не перший гучний скандал з публікацією секретних даних. В липні цього року Wikileaks оприлюднив першу частину своїх документів під назвою “Щоденник війни в Афганістані”, в якому розкриваються деталі військової операції США проти Афганістану, яка тривала кілька років.