DOU провів своє чергове щорічне опитування про вузи, в яких навчаються або навчалися ІТ-фахівці. Основна мета опитування – створити рейтинг вузів для здобуття вищої освіти і роботи в ІТ в Україні.
В опитуванні взяли участь понад дві тисячі чоловік, а у рейтинг були включені факультети і вузи, по яких було зібрано 40 і більше анкет. Враховувалися тільки відповіді респондентів з досвідом роботи в ІТ, які навчалися в українських (НЕ зарубіжних) вузах, незалежно від наявності диплома.
Для побудови рейтингу була обрана оцінка готовності рекомендувати свій факультет або кафедру як місце навчання.
Цей показник використовувався тому, що він менше залежить від суб’єктивних життєвих обставин респондента (наприклад, ностальгії по юності або невдоволення від нестачі зусиль, прикладених під час навчання). Крім того, оскільки рекомендація робиться «на майбутнє», то респондент може враховувати не тільки свій особистий досвід навчання, а й будь-яку інформацію про виш, отриману після випуску, – таким чином укладачі рейтингу вважають, що отримують більш об’єктивну оцінку.
Києво-Могилянська Академія, практично повністю представлена факультетом інформатики, посіла перше місце з оцінкою 9,0 з 10.
На другому місці з оцінкою 8,1 Донецький національний університет (зараз працює в Вінниці). У минулому році цей вуз не був представлений в рейтингу через недостатню кількість анкет.
На третьому місці з оцінками 7,1-7,3 розмістилися кілька вузів: ХНУРЕ і КНУ ім. Т.Шевченка (були високо оцінені і в минулому році), а також ХНЕУ ім. С. Кузнеця, представлений факультетом економічної інформатики (в минулому році не був представлений в рейтингу через недостатню кількість анкет).
У минулому році в список лідерів також потрапив ЧДУ ім. Петра Могили, але цього року не набралося достатньо анкет для оцінки цього вузу.
Найнижчі оцінки, як і в минулому році, отримали НАУ (4,6) і ВНТУ (4,7). Цього року до них також приєдналися ОНПУ (4,9) і ХПІ (5,2).
Решта вузи отримали середні оцінки – не вище і не нижче, ніж у інших.
Як і в минулому році, в рейтингу лідирують вузи загального профілю (за винятком ХНУРЕ). У той час як спеціалізовані технічні вузи, такі як КПІ, «Львівська політехніка», ХАІ, отримали середні оцінки, а ХПІ, ОНПУ, ВНТУ і НАУ – навіть нижче середнього. Правда, один з факультетів КПІ – ІПСА – отримав оцінку вище середнього.
Зеленим кольором виділені значення вище, ніж у інших вузів, помаранчевим – нижче. Значення в комірках без заливання не відрізняються від оцінок інших вузів (рівень значущості 90%).
Повний масив даних можна скачати на GitHub.
Хоча деякі вузи оцінені високо, середня оцінка готовності рекомендувати свій факультет/кафедру становить 6,2 з 10. Окремі параметри навчання також оцінені невисоко і в основному коливаються в інтервалі 5-6 балів. Вище всього оцінена престижність факультету/кафедри – 6,4 з 10.
Якщо говорити про конкретні технології, то з перерахованих в анкеті варіантів найчастіше в вузах вивчають бази даних і С/С++. Решта технології вивчали не більше половини опитаних, навіть на рівні основ.
Щодо лідера рейтингу, то практично всі оцінки НаУКМА виявилися вищими, ніж у інших вузів. Вуз активніше за інших співпрацює з ІТ-компаніями і частіше дає знання за різними технологіями (наприклад, Java хоча б на рівні основ вивчали 92% респондентів з НаУКМА – у порівнянні з 50% в середньому по вибірці).
Один з чотирьох вузів, складність навчання в яких оцінена вище середнього (крім НаУКМА, в цей список входять КНУ, КПІ та ЛНУ).
Для НаУКМА зафіксований найнижчий рівень корупції – ніхто з респондентів не стикався з хабарами особисто.
69% опитаних випускників і студентів НаУКМА сказали, що не стали б міняти місце навчання, якби могли знову вибирати (vs 37% в загальній вибірці).
Щодо найбільших ІТ-вишів, то ситуація там така:
ХНУРЕ
ХНУРЕ з оцінкою готовності рекомендувати 7,4 з 10 знаходиться на третьому місці, розділяючи його з ХНЕУ та КНУ ім. Т. Шевченка.
Більше половини респондентів, які оцінили виш, – це студенти і випускники факультету комп’ютерних наук, який сам по собі оцінений трохи вище – на 8,2 з 10. Решта факультетів не набрали достатньо анкет для окремого аналізу.
За багатьма параметрами ХНУРЕ оцінений вище, ніж інші вузи, але варто звернути увагу на рівень корупції та лояльність до списування і плагіату – вони знаходяться на середньому рівні.
Проте, вуз активно співпрацює з ІТ-компаніями, а 60% опитаних випускників і студентів сказали, що не стали б міняти місце навчання, якби могли знову вибирати (vs 37% в загальній вибірці).
Львівська політехніка
Оцінка готовності рекомендувати «Львівську політехніку» становить 6,3 з 10 і не відрізняється значимо від інших вузів.
Більше половини респондентів, які оцінили вуз, – це студенти і випускники інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій. Решта факультети не набрали достатньо анкет для окремого аналізу.
Імідж, навчальна програма та фінансова ефективність вузу оцінені середньо, робота адміністрації – нижче середнього. Рівень корупції у виші вище, ніж в інших – 48% стикалися з нею особисто (vs 34% в загальній вибірці). Це супроводжується більшою лояльністю до списування і плагіату.
Рівень співпраці з ІТ-компаніями в сфері працевлаштування трохи вище (47% vs 40% в загальній вибірці), хоча ІТ-фахівці частіше виступають як запрошені лектори, а не як викладачі постійних курсів.
КПІ
КПІ – найбільший виш в рейтингу, тут навчаються 19% опитаних. Достатня кількість анкет набралася для декількох факультетів: ІПСА, ФПМ, ФІОТ і ТЕФ.
В цілому вуз отримав оцінку готовності рекомендувати 6,1 з 10, що не відрізняється значимо від інших вузів. Серед факультетів в кращу сторону виділяється ІПСА з оцінкою 6,9.
Один з чотирьох вузів, складність навчання в яких оцінена вище середнього (крім КПІ, в цей список входять НаУКМА, КНУ та ЛНУ). Це характерно для всіх представлених в аналізі факультетів, крім ТЕФ (тут оцінка складності не відрізняється від інших вузів).
В цілому вуз оцінений як більш престижний – в основному за рахунок ІПСА, ФПМ і ФІОТ.
У той же час робота адміністрації, викладачі, технічне забезпечення та фінансова ефективність оцінені на середньому і нижчому рівнях, так само як і користь і актуальність знань (виняток – ІПСА, де актуальність знань оцінена вище).
Респонденти з КПІ вважають, що вуз співпрацює з ІТ-компаніями не частіше, а іноді і рідше, ніж інші вузи, в тому числі і в сфері працевлаштування. Винятком, знову ж таки, є ІПСА – тут частіше залучають до викладання фахівців з ІТ-сфери.
Рівень корупції у ВНЗ нижче середнього: 24% стикалися з хабарами особисто. У випадку з ІПСА таких 11%, ФПМ – 5% (vs 34% в загальній вибірці). Лояльність до списування і плагіату на середньому рівні, хоча у випадку з ФІОТ лояльність вище.
35% опитаних не стали б міняти місце навчання, якби була така можливість, – цей показник не відрізняється від загальної вибірки.