18 грудня після рішення уряду про націоналізацію Приватбанку Нацбанк визнав фінустанову неплатоспроможною.
Проблеми Приватбанку накопичувалися роками. В умовах війни та економічної кризи вони ще більше загострилися. Виникла пряма загроза як самому банку, так і всій банківській системі України. Це розуміли як в НБУ, так і ключові фінансові партнери України – Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку. Тому останні 6 місяців шукалось найбільш оптимальне рішення.
Власники банку не знайшли ресурсів для виконання обов’язкової програми докапіталізації, тому вони самі звернулися до уряду з проханням про націоналізацію, а також взяли на себе зобов’язання щодо сприяння спокійній передачі банку у державну власність.
Попередні власники банку взяли на себе зобов’язання стосовно реструктуризації кредитів банку, виданих юридичним особам, після переходу його до державної власності.
Відтепер банк належить державі в особі Міністерства фінансів.
За словами президента України Петра Порошенка, держава бере на себе відповідальність і гарантує клієнтам Приватбанку недоторканість і цілісність їхніх грошей. Міністр фінансів Олександр Данилюк зазначив, що це дозволить стабілізувати банк, зберегти кошти 20 мільйонів вкладників Приватбанку, а також забезпечити стабільність фінансової системи країни. Завдяки передачі у державну власність банк продовжує працювати.
З процедурних причини тимчасово на 1 день – 19 грудня – буде призупинено обслуговування клієнтів – юридичних осіб. Платіжки, які прийшли 19 числа, будуть виконані 20-го. Інших обмежень для клієнтів зараз не передбачено і не відбувається.
Клієнти матимуть вільний доступ до своїх поточних рахунків та депозитів, банкомати те термінали Приватбанку, а також інших банків, продовжують працювати та приймати картки, а розрахунки і надалі проводяться
Ліквідація дефіциту Приватбанку відбудеться в кілька етапів. Спершу Мінфін випустить облігації на суму 43 мільярди гривень. Зважаючи на обсяги резервів НБУ ($15,5 млрд), це, за словами голови НБУ Гонтарєвої, не вплине ні на інфляцію, ні на курс гривні.
Міністр фінансів Олександр Данилюк та голова НБУ Валерія Гонтарева запевнили, що клієнти Приватбанку не матимуть проблем із доступом до своїх коштів – зарплати, пенсії, стипендії, які проходять через цей банк, будуть надходити справно.
Міністерство фінансів вже вирішило перевести свій зарплатний проект до Приватбанку.
Для посилення захисту вкладників Приватбанку, президент України подав до Верховної Ради у якості невідкладного законопроект, який надає додаткові гарантії вкладів громадян у цій установі. Вони будуть такі ж самі, як для «Ощадбанку» – як для банку, що на сто відсотків належить державі.
Після стабілізації ситуації в банку, держава планує його продати з метою створення нормальних конкурентних умов на ринку.
Звернення президента України щодо ситуації з Приватбанком: