Доступ до веб-сайтів частини клієнтів, чиї сервери були вилучені співробітниками СБУ 20 вересня у Києві, так і не відновлений. Разом з тим, сайти ймовірного порушника продовжують працювати на закордонному майданчику з маршрутизацією через MSK.RU – домен другого рівня з географічною прив’язкою до Москви. Про це Watcher повідомили в Інтернет Асоціації України.
Як стало відомо, офіційна причина вилучення слідчими СБУ понад 90 серверів у провайдера «В.О.К.С.» – ймовірні фінансові порушення одного з його клієнтів, який тримав там своє обладнання. Заодно «за компанію» вилучені сервери всіх інших клієнтів провайдера, яким не пощастило з сусідом по майданчику, а також обладнання самого провайдера. Внаслідок вилучення на кілька годин лишилась без інтернету київська Оболонь, зник доступ до веб-сайтів ряду установ і організацій, в тому числі соціально значущих.
Напередодні, Інтернет Асоціація України провела прес-конференцію щодо подій навколо вилучення серверів з техмайданчика київського провайдера. В Асоціації заявили про те, що оператори комунікації готові співпрацювати зі слідством, але в рамках чинного законодавства. В ситуації довкола вилучення серверів київського провайдера назвали три ключові проблеми: це безвідповідальність судей, які виносять непрофесійні ухвали щодо вилучення обладнання, це відсутність адвокатів під час вилучення, це порушення процедури вилучення обладнання оперативними співробітниками. Порушень не буде, якщо всі докази, зібрані без присутності адвокатів, не будуть розглядатись в суді, вважають в ІнАУ.
Член Національної ради реформ Валерій Пекар звернувся до СБУ з проханням розібратися з порушеннями, допущеними в ході слідства, та до Верховної Ради з закликом пріоритетно прийняти у другому читанні законопроект №3719, який передбачає повну заборону на вилучення електронних інформаційних систем.
Як відомо, 8 вересня українські парламентарі підтримали у першому читанні Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України №3719, який має заборонити правоохоронцям вилучати сервери під час проведення слідчих дій. «За» проголосували 287 депутатів. Про те, як Верховна Рада зробила перший крок до заборони вилучення серверів під час слідчих дій читайте у матеріалі Watcher.
Нагадаємо, 20 вересня слідчі СБУ вилучили близько сотні серверів з технічного майданчика київського інтернет-провайдера «В.О.К.С.». Половина київської Оболоні залишилась без інтернету.
Відео прес-конференції Інтернет Асоціації України щодо подій навколо вилучення серверів з техмайданчика київського провайдера нижче.