Роман Хміль – успішний український IT-підприємець, який створював одну з найбільших українських ІТ-аутсорсингових компаній GlobalLogic, потім був одним з топ-менеджерів Ciklum, причетний до створення BrainBasket Foundation. Більше року тому Роман залишив високооплачувану роботу, пішов з IT і став головою департаменту стратегічного розвитку дорожнього господарства та автотранспорту Міністерства інфраструктури. В квітні Роман покинув роботу в міністерстві.
Роман вчора поділився планами запуску свого нового проекту – ІТ-аутсорсингової компанія разом з громадським фондом. Частина зарплат працівників та прибутків автоматично буде перераховуватись у фонд, який фінансуватиме різні громадські ініціативи з реформування країни.
«Останні півроку я спостерігав зсередини системи, як затухають реформи та переходять у контрнаступ корупціонери та олігархи, що не залишають спроб зберегти статус-кво, існуючі схеми та дерибан якомога найдовше. І весь цей час думаю, що робити далі, як я можу бути в цій країні найбільш ефективним. Адже продовжую мріяти про те, щоб мої діти були тут щасливі і не думали про еміграцію» – пише Роман.
Роман пояснив, що бачить зараз дві проблеми – перша, це створювати нові робочі місця в ІТ, де в середньому вже сьогодні отримують $2-3 тис на місяць. Друга – треба змінювати країну на краще, інакше всі кращі люди з часом поїдуть з України.
За словами підприємця, вже сьогодні багато айтішників волонтерять, допомагаючи різним проектам, але все це відбувається епізодично та несистемно. Важко поєднувати основну роботу з повноцінною громадською діяльністю.
Як виглядатиме економіка нового проекту? Хміль пояснює, що в структурі витрат аутсорсингової компанії на зарплати зазвичай іде до 50%, ще 30% на накладні витрати, а 20% залишається на прибуток власнику. Тобто, з кожних 1000 доларів доходу інженерам іде 500, на накладні 300 та прибуток 200.
В новому проекті кожен інженер перераховуватиме з цих коштів десятину, тобто $50 у фонд, і власник(и) докладають так само $50. Таким чином інженер віддає 10% своїх доходів, а власник — 25%.
Роман також розглядає варіант створення додаткової мотивації інженерам, зафіксувавши маржу власника у 15%, з якої він віддає 30% ($50), а всі додаткові прибутки діляться між співробітниками, що робить їх зацікавленими і у зменшенні накладних витрат, і у збільшенні продуктивності праці.
При цьом всі, хто йде працювати в компанію, або інвестує в неї, відразу повинні будуть прийняти ці умови. Відрахування у фонд відбуватиметься автоматично.
У Фонду буде незалежна наглядова рада та професійний менеджмент. Всі інженери, які відраховують туди кошти, входитимуть до загальних зборів фонду та голосуватимуть за розподіл зібраних коштів. На які проекти і скільки виділити.
На думку Хміля, мотивація працювати в такій компанії буде надзвичайно висока. Адже там зберуться однодумці, які хочуть змінити країну – об’єднані одночасно метою заробити собі на хліб та змінити країну на краще.
Капіталізації така компанія не матиме, адже продати її неможливо. Але певні прибутки інвесторам даватиме, що виправдовуватиме інвестиції в цю справу.
Хміль поясню, що потенційно Фонд зможе оперувати мільйонами доларів, і входити в трійку найбільших в Україні:
Коротка презентація, що описує концепцію цього стартапу: