Минулого тижня парламентський комітет з питань запобігання та протидії корупції розглянув питання перевірок силовиками компаній ІТ-сфери. 2015 став «врожайним» щодо гучних обшуків в цій сфері, не припинилися перевірки і в 2016-му. Представники ІТ-компаній продовжують скаржитися парламентаріям на непропорційне застосування сили.
Минулого року відбулося понад 30 перевірок ІТ-компаній. За оцінками Асоціації «ІТ України» завдані ІТ-компаніям збитки склали $10-20 млн.
Вся хронологія подій відображена в інфографіці:
Варто зазначити, що не всі компанії робили публічною інформацію про зловживання силовків через те, що багато таких підприємств – філії великих західних корпорацій, а на загальному тлі проблем з корупцією і бойовими діями на Сході, інформація про «маски-шоу» могла б призвести до рішення про припинення бізнесу в Україні.
Силовики традиційно виправдовують свої дії необхідністю боротьби з сепаратистами і ухилення від податків, однак обґрунтувати жорсткість перевірок і необхідність використання спецпідрозділів пояснюють лише відомчими інструкціями.
Разом з тим, начальник департаменту кіберполіції Національної поліції Сергій Демедюк зазначив, що МВС розробило проект змін до Кримінального процесуального кодексу, які врегулюють вилучення речових доказів під час обшуку.
На думку представників ІТ бізнесу, єдиною підставою для «маскі-шоу» в ІТ-компаніях, стала відносно стабільна ситуація в галузі на тлі різкого падіння економіки. Це привабило силовиків, які бажають відносно легким способом отримати дохід. «Основна мета атаки – зупинити бізнес ІТ компанії, щоб почати переговори про його відновлення, адже жодна справа по ІТ компаніях не була доведена до завершення» – зазначив директор Асоціації ІТ України Віктор Валєєв