Уряд Люксембургу в середу оголосив про ініціативу Space Resources, мета якої – пошук і видобуток корисних копалин в космосі. Одним з головних її моментів буде розробка правових і регуляторних рамок щодо прав власності на ресурси, здобуті приватними компаніями на навколоземних об’єктах.
Передбачається, що рідкісні на Землі метали та інші матеріали можуть знаходитися в великій кількості на навколоземних об’єктах, пише Financial Times. Такими вважаються об’єкти, що знаходяться ближче Марса, до яких легко можуть долетіти безпілотні космічні кораблі.
Таких об’єктів налічується понад 12 000. Хоча ідея видобутку мінералів в космосі здається футуристичной, основні технології для цього вже існують, розповів FT Жан-Жак Дорден, колишній керівник Європейського космічного агентства і радник ініціативи Space Resources: «Нам відомо, як висадитися на астероїдах, як бурити їх і як повернути зразки порід назад на Землю».
Для перетворення космічного буріння в бізнес, ймовірно, будуть потрібні десятки мільярдів доларів, але завдяки цьому може виникнути «ринок розміром в трильйони доларів», вважає Дорден.
Люксембурзький уряд вже займався космічними проектами, в тому числі брав участь у створенні SES, одного з найбільших в світі супутникових операторів. Ідею видобутку мінералів в космосі Люксембург вивчав з 2013 р і готовий інвестувати в пов’язані з цим дослідні програми і приватні компанії, розповів The Wall Street Journal Етьєн Шнайдер, віце-прем’єр і міністр економіки країни. Поки інвестиційний бюджет не визначений, але уряд може профінансувати до 45% дослідних проектів, повідомив Шнайдер.
Комерційними партнерами Люксембурга можуть стати американські компанії Deep Space Industries і Planetary Resources, зазначила FT. Інвесторами останньої є гендиректор Alphabet (холдингової компанії Google) Ларрі Пейдж і голова ради директорів Alphabet Ерік Шмідт. У 2015 р Planetary Resources запустила з Міжнародної космічної станції апарат, щоб перевірити технологію для видобутку мінералів і води на астероїдах. У короткостроковій перспективі компанія зосереджена на тому, щоб добувати саме воду для дозаправки космічних кораблів.
Гендиректор Planetary Resources Кріс Левицькі підтримав ініціативу Люксембургу і підтвердив, що компанія буде співпрацювати з державою.