Будь-яка фізична чи юридична особа може направити звернення до експерта з вимогою закрити будь-який сайт (обмежити доступ), який на їх думку порушує законодавство. Про це йдеться в проекті постанови уряду «Про порядок обмеження доступу до інтернету», яку розповсюдила Інтернет Асоціація України.
Експертами, згідно проекту, будуть виступати фахівці МВС та СБУ, а в питаннях порушення при розкритті фінансової інформації – НКЦПФР та Фінмоніторинг.
Цікаво, що закриття сайтів можуть ініціювати й самі експерти. Тобто, без звернення громадян.
Припинення роботи сайту може відбуватись в 2-х випадках. Перший – це діяльність сайту як «інформаційного агентства», без отримання свідоцтва «інформаційного агентства». Нагадаємо, що всі сайти, які періодично розміщують новини, можна віднести до інформаційних агентств. Навіть твітер-екаунт людини, яка щодня публікує інформацію про те, як росте в неї на підвіконні кактус.
Друга причина – це публікація інформації, що порушує законодавство (див. перелік нижче). Цікаво, що закрити сайт можна тепер за розміщення фотографії чужого авторства (порушення авторських та суміжних прав). Причому сайту навіть не дають можливість зняти таку інформацію. Доступ до нього зобов‘язані закрити всі українські провайдери, і лише потім, після закриття, сайт може почати процедуру його відновлення.
Схема закриття сайту наступна: експерт сам (чи за зверненням фіз- чи юрособи) приймає рішення про обмеження доступу до сайту і направляє його в НКРЗІ.
НКРЗІ публікує цю інформацію в себе на сайті та розсилає операторам. Рішення про обмеження одразу набуває чинності. Оператори зобов‘язані припинити доступ до сайту одразу (протягом робочого дня).
Оскаржити його можна лише згодом в судовому порядку або якщо експерт прийме рішення, що сайт виправив порушення.
Обмеження доступу до сайту може здійснюватись у випадку, якщо він публікує інформацію (повний перелік дивіться в документі ):
– екстремістського характеру
– заклики до вчинення терористичного акту
– інформацію з обмеженим доступом, що обробляється в державних інформаційних ресурсах
– наклеп
– інформація, що поширюється з порушенням таємниці листування, телефонних розмов
– інформація, яка поширює авторські чи суміжні права
– конфіденційна інформація про особу
– інформація, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі
– інформація образливого характеру про суддів
– дискредитація суб‘єкту господарювання
Зверніть увагу, що сайт можуть закрити за те, що він поширює інформацію, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі. WTF?