Вчора, близько 23.30-23.45, протестувальники на вулиці Грушевського, де вже майже дві доби триває протистояння між ними та спецпідрозділами МВС, почали отримувати SMS змісту «шановний абоненте, ви зареєстровані як учасник масових заворушень».
Всі 3 оператори – МТС, Київстар та Life спростували свою причетність до таких розсилок.
У Київстар повідомляють, що це зловмисники використовують незаконне обладнання для здійснення розсилок. В компанії запевняють, що відповідно до чинного законодавства суворо дотримуються умов конфіденційності інформації про абонентів, їх номери телефонів та, зокрема, й місце їх знаходження.
«Ми знаємо про існування обладнання (так звані «піратські базові станції»), яке дозволяє розсилати SMS та виконувати дзвінки на мобільні телефони, абонентам будь-яких операторів, що знаходяться в певному районі. Але як оператор ми не маємо технічної можливості побачити діяльність такої станції», – сказано в повідомленні компанії.
У МТС теж відхрестились від повідомлень і повідомили:
«Сьогодні в «МТС Україна» почали надходити скарги від наших абонентів у центрі Києва, які отримали SMS з номера 111, що містять один і той же текст: «Шановний абоненте, ви зареєстровані як учасник масових заворушень». Ми заявляємо про свою непричетність до даної розсилки. Вона була проведена за допомогою обладнання, яке не належить МТС. Оператор шукає можливі шляхи запобігання подібних розсилок в майбутньому».
Можливість ідентифікації та боротьби з такими станціями має державна організація Укрчастотнагляд. Очевидно, що мета таких SMS – залякати учасників протесту.
Оновлено: в соцмережах людям вже дають поради, як уникати ідентифікації себе. Геннадій Корнєв повідомляє:
друзі, просте правило інформаційної безпеки: вимикайте передачу мобільних даних та Wi-Fi на своєму смартфоні тоді, коли у них немає потреби. Також це зекономить Вам батарею.
За моєю інформацією: по всьому периметру Майдану діють сірі базові станції, які незаконно перехоплюють сигнал абонентських пристроїв усіх трьох основних операторів. Діє дуже просто: передатчик телефона налаштований так, аби підключатись до станції з найкращим сигналом. Сигнал сірих станцій у десятки разів перевищує стандартний.
Також попередьте близьких: навіть якщо SMS з вашого номера — це не обов’язково SMS з вашого телефону. Домовтесь про кодові слова у тексті.
Перехоплення сигналу відбувається через IMSI-catcher (ловець IMSI – унікального ідентифікатора International Mobile Subscriber Identity, прописаного в SIM-карті користувача). IMSI-catcher – спеціальний пристрій, маскує себе під базову станцію стільникової телефонної мережі. Ця уразливість безпеки протоколу GSM була внесена в архітектуру системи за наполяганням спецслужб для організації перехоплення і моніторингу повідомлень без відома компаній-операторів мобільного зв’язку.
Тому, як тільки мобільний телефон приймає IMSI-catcher в якості своєї базової станції, цей апарат-ретранслятор може деактивувати включену абонентом функцію шифрування і працювати із звичайним відкритим сигналом, передаючи його далі за справжню базову станцію. Багато сучасних телефонів вміють попереджати своїх власників про те, що відбулось примусове відключення функції шифрування (наприклад, таке є в телефонів Blackberry – вони виводять відповідну піктограму про роботу без шифрування).
Оновлено 2: Люди почали активно тролити