Стартапи, венчурні інвестори, силіконові долини та інші новомодні слова, які збуджують уяву багатьох українців. Що треба, щоб створити успішний ІТ-стартап в Україні? Виявляється, не багато. Треба лише слова дещо видозмінити на «распіл», «дєрібан» та «адмінресурс».
В Україні є багато різноманітних державних реєстрів – це бази даних, в яких зберігається інформація про рухоме та не рухоме майно всіх громадян, перелік компаній ти їх види діяльності, інформація про місце проживання громадян і т.д.
Дивним чином так склалось, що майже всі держреєстри створені на програмному забезпеченні приватних компаній. Це програмне забезпечення створене за державний кошт, але при цьому держава продовжує платити за нього шалені кошти у вигляді роялті.
З 18 державних реєстрів, які адмініструє «Інформаційний центр» – структура, яка управляє реєстрами, у власності держави перебувають тільки три, інші належать компаніям «Арт–мастер» і «3-Т», з якими «Інформаційний центр» уклав угоди на користування програмною продукцією без проведення тендерів.
З 2010 року підприємства, що обслуговують держреєстри отримали від Міністерства юстиції авторську винагороду на суму 1 мільярд 115 млн гривень – про це свідчить проведений Мін’юстом аудит установи, що займається утриманням держреєстрів – «Інформаційного центру», пише ZN.UA.
«За останні роки сума авторської винагороди помітно зросла в порівнянні з 2007-2009 рр., коли Мін’юст сплатив приватним компаніям винагороду на суму 205 млн грн.», – зазначає видання.
«Утримання коштів з платників податків за користування реєстрами , придбання яких вони вже сплатили з власної кишені , є навіть не корупцією , а відвертою цинічною обдираловкою. При цьому передача державою всіх важелів управління в руки одного розробника – адміністратора – управлінця – це фактично втрата всіх можливостей реально контролювати його діяльність», – зазначають автори статті.
«Таким чином держава купила права на реєстри без відкритого тендеру з незрозумілої ціною, по-друге, так само непрозоро уклала угоду про обслуговування цих реєстрів за додаткові кошти, по-третє, сплатила авторську винагороду за весь період дії угоди, та по-четверте, щомісяця сплачувала додаткову авторську винагороду за кожне звернення до програм або фіксовану додаткову суму. Ця додаткова щомісячна авторська винагорода перевищує вартість покупки самого реєстру», – зазначає ZN.UA.
Ось вам і рецепт успішного «стартапу по українськи».