Як ми й прогнозували, після початку процедури розслідування США щодо України, як найбільшого в світі пірата, українські чиновники заворушились і почали готувати законодавчу базу, щоб уникнути санкцій з боку США.
Держслужба інтелектуальної власності підготувала законопроект «Про захист авторських і суміжних прав в інтернеті». Вчора документ був опублікований для громадського обговорення на сайті Міністерства освіти та науки. Ініціатива відомства спрямована на боротьбу зі зростаючим рівнем піратства в мережі, говориться в аналізі його регуляторного впливу. Нинішні норми закону «Про авторські і суміжні права» діють ще з 2001 року і не дозволяють ефективно захищати інтелектуальну власність в інтернеті, відзначається в документі.
Законопроект пропонує правовласникам подавати скарги на піратські сайти в держслужбу інтелектуальної власності. При зверненні заявникові необхідно буде надати копії реєстраційних документів, нотаріально завірені копії договорів, що підтверджують його авторські або суміжні права, перелік піратських файлів, розміщених в інтернеті, а також завірені переклади документів, якщо вони випущені іноземними мовами.
Одночасно правовласник повинен буде звернутися до хостинг-провайдера, на потужностях якого розміщений піратський контент. Останній у свою чергу буде зобов’язаний в дводенний термін повідомити адміністрацію ресурсу про скаргу.
Держслужбі інтелектуальної власності надається 10 днів на розгляд звернення правовласника – за цей період вона зобов’язана визначити, чи законно розміщений контент, а також опублікувати на своєму сайті перелік адрес, на яких є піратська продукція. Після публікації у адміністрації ресурсу-порушника є два тижні, щоб надати відомству документи, що підтверджують законність розміщення.
Після отримання цих документів держслужба впродовж 10 днів буде зобов’язана прийняти остаточне рішення про те, чи має місце порушення авторських або суміжних прав, а потім направити рішення заявникові, адміністрації ресурсу і хостинг-провайдера. За розгляд документів відомство має намір стягувати плату – як з правовласників, так і з власників ресурсів – 1% неоподаткованого мінімуму (0,17 грн) за кожен аудіофайл, вказаний в заяві, і один неоподатковуваний мінімум за кожен відеофайл або комп’ютерну програму.
У тому випадку, якщо контент, розміщений в дата-центрі, визнаний піратським, хостинг-провайдер зобов’язаний заблокувати доступ до файлів, а якщо така технічна можливість відсутня – відключити ресурс-порушник від інтернету. Дата-центри також зобов’язані розривати договори з сайтами, на яких тричі на рік фіксувались факти розміщення піратських файлів. Фактично це означає, що в разі прийняття закону, шансів вижити в українських дата-центрах таких сайтів FS.UA та EX.UA майже не буде.
Хостинг-провайдери вважають, що виконати вимоги законопроекту практично неможливо. «Для того, щоб перекривати доступ до кожного конкретного файлу, потрібні додаткові технічні і людські ресурси, навряд чи хтось піде на це, тобто доступ перекриватимуть до усього сайту, – розповів в коментарі «Коммерсант» президент компанії «Інтернет Інвест» Олександр Ольшанский, – несудові скарги на піратський контент можуть стати новим інструментом боротьби з конкурентами в інтернеті, що викличе масовий відтік клієнтів в зарубіжні дата-центри».
Нагадаємо, що 3 дні тому США розпочали розслідування щодо України як найбільшого порушника авторських прав. Розслідування триватиме 6 місяців, і наслідком його можуть стати економічні санкції щодо України.
Причиною закріплення за Україною статусу країни, в якій найбільше порушуються авторські права, є зростання крадіжок інтелектуальної власності, в тому числі зростаючих порушень прав інтелектуальної власності в урядових структурах.