Компанія МТС запропонувала Мінкомзв’язку Росії та Роскомнагляду ліцензувати діяльність сервісів на кшталт Skype. «Вымпелком» та «Мегафон» поділяють таку думку.
Представники Роскомнагляду не коментують ситуацію, але джерело у відомстві повідомило Ведомостям, що ймовірність прийняття яких-небудь радикальних рішень мінімальна. «Незрозуміло яку саме ліцензію можна присвоювати OTT-операторам (OTT – Over The Top, сервіси, які передають сигнал через інтернет-канал), російське законодавство цього не регулює», – відзначає джерело.
Суть претензій у тому, що OTT-сервіси конкурують з операторами зв’язку, не інвестують в інфраструктуру зв’язку, користуються мережами – у які оператори вклали значні кошти. Мовляв, при цьому їхня діяльність ніяк не регулюється.
У березні 2013 року французький регулятор телекомунікаційного ринку звернувся до прокуратури Парижа з вимогою розслідувати діяльність Skype – який надає в тому числі й послуги голосового зв’язку без ліцензії. Рішення поки що немає.
МТС вважає, що рішенням може бути спільна участь операторів зв’язку і надавачів інтернет-сервісів у розбудові та експлуатації мереж зв’язку.
Голова Асоціації регіональних операторів зв’язку Юрій Домбровський розповідає, що питання OTT-сервісів піднімалося на експертній раді Федеральної антимонопольної служби (ФАС). Тоді ФАС висунула ідею фільтрації трафіку – оператори могли би тарифікувати Skype і подібні сервіси як окрему послугу. Або ж обмежувати швидкість при користуванні такими сервісами.
Але у ФАС таку інформацію заперечують. Вони підтвердили, що питання обговорювалося – але за окрему тарифікацію служба не висловлювалася. Більше того, якби один із операторів вирішив тарифікувати такі сервіси окремо – у ФАС виникли би запитання до такого оператора. У ФАС вважають недоцільним ліцензування OTT. Мовляв, ніде у світі, за виключенням Франції, таких спроб не було. У Європі така проблема вирішується через поступову відмову від безлімітних тарифів на інтернет.