Якби ви придбали 100 біткоінів місяць тому – ви б витратили $4674 (беремо максимальну ціну в цей день торгів на біржі). Позавчора, 10 квітня, ви б могли їх продати за $26600. Сьогодні – за 14000. Безперечно, ви все одно отримали би прибуток – але про стабільність цифрової валюти, про яку зараз усі говорять, також не йдеться. Чи не є біткоіни черговою бульбашкою? Чи вони дійсно цифровий аналог золота?
Сьогодні біткоіни продовжують падати в ціні. Торги відкрилися з ціною $124,9, найвища ціна склала $140, мінімальна $65, ціна на момент закриття – $105,05 (при цьому поточну ціну оцінюють у 95,40):
Схоже, багато людей повірили в біткоіни. 3 квітня батько і син з Техасу продали свій Porsche Cayman S 2007 року з пробігом 8200 миль за блиьзько 300 біткоінів. У магазині Electronics for Bitcoin широкий вибір товарів – і все за біткоіни. Платіжний процесинговий сервіс BitPay провів 2300 платежів на суму $687. У березні – вже 5100 платежів на суму $5.2 млн. До речі, якщо хочете продавати щось через інтернет за біткоіни – вам сюди. При бажанні можна навіть програти свої біткоіни (чи виграти) у казино – BitVegas.
Разом з тим, користувач реддіт ToddNew виклав цікаве зображення з підписом «я був трейдером 15 років і ніколи не мріяв, що побачу цей графік знову. Хлопчики і дівчата, будь ласка, будьте обережні»:
Звичайно, це просто зображення, сама по собі схожість динаміки нічого не доводить. Але така швидкість зростання – таки невід’ємна ознака бульбашковості. Роберт Макміллан розпочинає статтю для Wired про трояна, який заставляє заражені комп’ютери «видобувати» біткоіни для зловмисників, словами «можливо, це знак, що біткоіни – бульбашка».
Фелікс Салмон, фінансовий блогер на Reuters, 3 квітня написав, що це лише питання часу – коли бульбашка лусне. Перший його аргумент – будь-що із такою динамікою зростання має сумний кінець у певний момент часу. Другий – що чим більше біткоіни стають товаром, тим менш вони корисні як валюта. Крім того, якщо ви переказали комусь біткоіни – це безповоротно і анонімно. І навпаки – якщо ви отримали на свій гаманець біткоіни, то вони точно і безповоротно ваші.
Через це постраждав чоловік, якого знають як «All In Vain». 12 червня 2011 року пішов спати із увімкненим і під’єднаним до мережі комп’ютером, у його гаманці на той момент було 25000 біткоінів. На ранок біткоінів у гаманці вже не було. Протягом кількох хвилин після крадіжки він ще зміг би повернути свої біткоіни. Але через 10 хвилин після транзакції вона стала абсолютно остаточною і безповоротною. Ніхто не знайде цього зловмісника – тому що так біткоіни були спроектовані.
«Будь-якій раціональній людині важко, дивлячись на цей графік, не побачити параболічного зростання, підживленого жадібністю, спекуляціями, зачарованістю – будучого в цей час абсолютно відірваним від «основ», – пише Businessinsider. Автор статті не знає коли бульбашка лусне (можливо, ціна біткоіна сягне $500 чи $1000), але переконаний, що це станеться.
Фелікс Салмон та інші експерти вважають, що «біткоін бум» пов’язаний із ситуацією на Кіпрі – мовляв, біткоіни це наша відповідь урядам та фінансовим інституціям, які не зможуть контролювати переміщення наших біткоінів. До речі, пан Салмон стверджує, що наприкінці 2011 року спостерігався сплеск біткоінів в Україні та Білорусі. Така собі втеча від ризику гіперінфляції національної валюти та неграмотної політики уряду і центральних банків. Разом з тим, це також не вихід: якщо банк заморозив ваш рахунок – то біткоінів ви за ті гроші не купите. Так само якщо банк просто відмовиться пересилати кошти до біржі обміну. А якщо маєте біткоіни і хочете продати їх за готівку – банк може не приймати кошти від обмінників. Працювати безпосередньо за біткоіни і купувати за них необхідні речі й товари – теж не альтернатива.
Користувач Хабра також задає цікаве запитання: біткоіни – децентралізована валюта, але 80% транзакцій ідуть через mtgox, тут же усі звіряють курс валют. Виходить, що mtgox і є центром біткоінів – які через це не такі вже й децентралізовані. Виходить, сама біржа може активно впливати на курс біткоінів.
Артем Єйсков, видавець інтернет-журнала СуперИнвестор.ru під час онлайн-конференції, яка проходила 10 квітня і була присвячена біткоінам, сказав, що «біткоіни – не гроші. Теоретично, вони можуть ними стати, але я в це не вірю. Це дуже цікавий експеримент, який дає інформацію для роздумів багатьом економістам, але грошима вони не стануть – просто поки ще рано, людство до цього не готове».
Співзасновник першого російського пула спільного «видобування» біткоінів Bitcointalk.org на тій же онлайн-конференції сказав, що в історії біткоінів уже було різке падіння. Тоді біткоіни виросли в ціні до більш ніж $30 – і ця бульбашка луснула. Але цього разу, можливо, падіння не буде настільки сильним – люди, мовляв, уже знають, що біткоіни знову можуть піднятися, і тому купуватимуть їх за зниженими цінами.
Чому біткоіни порівнюють із золотом? Власне, лише тому, що їх також обмежена кількість, і тому, що «видобувати» їх так само важко. Тобто це має убезпечити біткоіни від знецінення, а валютна система в цілому – стати аналогом золотовалютного стандарту. У першу чергу тому, що жоден центральний банк не може взяти і «увімкнути друкарську машинку» – тобто здійснити емісію. Золото не можна просто взяти і скопіювати чи надрукувати – і біткоіни теж.
Але що в результаті? Якщо виходити зі спрощеної формули MV=QP, де М – маса грошей в обігу, V – швидкість обертання цих грошей, P – рівень цін і Q – кількість товарів і послуг, то зростаючу економіку має забезпечувати майже незмінна грошова маса. Тобто це була би така собі перманентна «політика дорогих грошей» – яку проводять за стримуючої монетарної політики коли потрібно знизити ділову активність.
Економіст Пол Кругман у своєму блозі на The New York Times пише, що через зростання вартості біткоінів люди воліють накопичувати їх, а не витрачати. Через що реальний валовий продукт біткоінів різко впав. Пол вважає, що біткоіни є ще одним сильним аргументом проти будь-чого, схожого на новий золотовалютний стандарт – тому що вони показують наскільки такий стандарт буде вразливим до накопичення грошей, дефляції та депресії.
Разом з тим, уряд США, схоже, сприйняв біткоіни досить серйозно – і здійснив першу спробу їх державного регулювання. Хоча майже немає сумнівів, що ця бульбашка вже луснула: доки писалася ця стаття їхня ціна впала до $82. Але це не означає, що «луснули» самі біткоіни – цілком можливо, що ціна у подальшому знову почне зростати.
В будь-якому разі, біткоіни – це експеримент, унікальний і, безперечно, успішний. Ніколас Крістін з Carnegie Mellon University визнає, що це наразі «найбільш успішна цифрова валюта. Навіть якщо біткоіни повністю знеціняться, вони досягнули більше ніж будь-яка академічна пропозиція щодо цифрових грошей».