Біткоіни (Bitcoin) – P2P цифрова валюта з відкритим кодом. Вона абсолютно децентралізована, дозволяє здійснювати розрахунки по усьому світу, комісія за транзакції або дуже низька або відсутня:
Біткоіни цікаві тим, що їх неможливо підробити, неможливо скопіювати, уся діяльність системи забезпечується мережею учасників. А головне – біткоіни застраховані від будь-яких додаткових чи неконтрольованих емісій. Уже зараз чітко відомо скільки буде біткоінів у кожен момент часу:
Як працюють біткоіни? Кожен учасник системи встановлює собі на комп’ютер програму-клієнт. Усі транзакції зберігаються в ланцюжку блоків, кожен блок містить список транзакцій. Ланцюжок блоків містить інформацію про усі транзакції за увесь час роботи Баткоін. Кожна програма-клієнт завантажує увесь ланцюжок блоків – це і робить систему абсолютно децентралізованою. Майте на увазі, цей процес може тривати досить довго (2 дні наприклад) і добряче «підвантажувати» ваш комп’ютер. Ці дані ніяк не шифруються і кожен може побачити усі транзакції. Кількість блоків зростає на 1 приблизно кожні 10 хвилин.
Коли хтось створює нову транзакцію, його клієнт розсилає її іншим клієнтам – які зайняті генерацією поточного блоку. Вони додають цю транзакцію до блоку і продовжують генерацію – доки блок повністю не згенерується. Такий блок запечатується (до нього більше не можна додавати транзакції) і розсилається по мережі. Клієнти мережі перевіряють блок і транзакції, які до нього записані, на валідність. Якщо проблем немає – транзакція вважається одобреною. Цей блок отримує кожен клієнт і додає до ланцюжка блоків. Після чого клієнти починають генерувати новий блок і процес іде по колу. Ось тут можна подивитися як виглядає такий блок.
Транзакції містяться в блоках у вигляді списку, вони теж вибудовуються в ланцюжки. Кожна транзакція має вказувати звідки вона бере гроші (з якої існуючої транзакції) і куди направляє. Для вказання адресата використовується публічний ключ. Щоб використати отримані кошти, потрібно створити нову транзакцію, яка братиме гроші з попередньої і перенаправлятиме їх до наступного адресу. Щоб підтвердити право використання цих коштів, вам потрібно свою транзакцію скріпити цифровим підписом. Так в будь-який момент часу можна пересвідчитись, що усі транзакції в системі є валідними.
Звідки беруться нові гроші в системі? У кожному блоці перша транзакція у списку – особлива. У неї є лише один вхід, вона перенаправляє 25 монеток тому, хто згенерував блок, у якому розташована ця транзакція. Відповідно, приблизно кожні 10 хвилин система поповнюється 25 монетками. Це така собі винагорода за витрачений час і ресурси на генерацію блоку. Адже створюючи новий блок у ланцюжку клієнт робить внесок у роботу системи Bitcoin. Кожні 4 роки ця винагорода зменшуватиметься удвічі: власне, один раз вона вже зменшилася – раніше за генерування блоку винагорода становила 50 монеток.
Якщо хтось створить шахрайський блок за допомогою модифікованої версії клієнта і припише собі 25 монеток – інші (справжні, чесні) клієнти відторгнуть такий блок і не додадуть його до ланцюжка блоків. Тобто доки в системі більшість клієнтів офіційні (не шахрайські) – системі нічого не загрожує.
Біткоіни можна придбати за гроші – а можна «видобувати», по аналогії із золотом (до речі, багато хто порівнює біткоіни із золотом через те, що і те і те важко видобувати і кількість їх однаково обмежена). Генерування блоків зі списком транзакцій – навмисне складний процес, який вимагає значних затрат розрахункових можливостей. І складність його регулюється із тим, щоб швидкість генерування блоків на одиницю часу не змінювалася. Щоб легше зрозуміти, що це таке – згадайте, що таке прості числа. Число, яке дітися без остачі лише саме не себе і на одиницю. Це цифри 1, 3, 5, 7… 907, 911, 919 – чим далі, тим рідше вони зустрічаються. Наприклад, за останні 2 роки було знайдене лише одне нове просте число. Наступне орієнтовно можуть знайти теж за кілька років.
Така ж ситуація з біткоінами – це фактично унікальний набір цифр, і знаходження нового унікального набору з кожним днем стає все важче. Складність генерування блоків наразі настільки ускладнилася, що індивідуально «видобувати» монетки абсолютно невигідно. Тому для «видобування» монеток-біткоінів люди почали об’єднуватися в «пули».
Наприклад, ви можете долучитися до одного з найпопулярніших наразі пулів із «видобування» монеток – mining.bitcoin.cz. Або долучитися до www.bitcoinplus.com.
Коли біткоіни лише з’явилися, можна було купити 1309.03 біткоіни за $1. Тепер 1 біткоін коштує $163. Купувати-продавати біткоіни ви можете на біржах-обмінниках – наприклад, icbit.se, mtgox.com.
Біткоіни ще цікаві тим, що за адресою вашого гаманця, яка складається із послідовності цифр та літер, немає жодних інших ваших ідентифікаторів. У сумі з децентралізованістю системи це дає можливість здійснювати певні покупки абсолютно анонімно. Тим більше, що ви можете створити собі безкоштовно скільки завгодно гаманців.