Податкові канікули, про які з таким великим захопленням розповідали представники влади, нарешті вилились в справжнє покращення.
«Ми скасували ПДВ для ІТ-галузі» – звучить красиво. Але яка користь від цього скасування для бізнесу загалом?
Податкова в грудні 2012 року своїм листом (№ 6709/0/61-12/15-1415) розтлумачила всім, хто не розуміє з першого разу – покращення щодо скасування ПДВ стосуватиметься всіх без виключення компаній. Тобто всі послуги з «програмування», «розробки сайтів» та «розважальних програм» тепер примусово звільнені від сплати ПДВ.
«Відповідно до п. 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, з 01.01.2013 р. до 01.01.2023 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції. Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться: результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів; криптографічні засоби захисту інформації.
При цьому звільнення від оподаткування ПДВ поширюється на операції з постачання програмної продукції незалежно від реєстрації платника ПДВ як суб’єкта, який застосовує особливості оподаткування податком на прибуток підприємств суб’єктів індустрії програмної продукції, передбачені п. 5 підрозділу 10 розділу XX ПКУ».
На практиці це означає ускладнення роботи для багатьох компаній, наприклад, цифрових агенцій. Тепер клієнтам доведеться виставляти два типи рахунків. За послуги, які передбачають роботу програміста – без ПДВ, всі інші – з ПДВ.
Яка користь від цього – не зрозуміло. Адже економічної вигоди жодна сторона не матиме. ПДВ все рівно не належить компанії, і якщо вона не сплатить його своєму контрагенту, то заплатить в державний бюджет.
Крім того, більшість великих компаній неохоче працюють з постачальниками послуг, які не є платниками ПДВ, оскільки робота з ними ускладнює ведення бухгалтерії.
Єдиний результат нового покращення – це складнощі зі звітністю і розрахунками, адже далеко не всі учасники ринку отримали інформацію про революційні новації від ДПС.
А ще компаніям тепер треба в терміновому порядку переукладати всі угоди, які були укладені минулого року, і які передбачали оплату ПДВ.
В схожій ситуації Україна вже була на початку 2011 року. Тоді теж покращили – відмінили ПДВ на послуги з розробки програмного забезпечення, але потім схаменулись, і знову ввели. В результаті компаніям двічі за 2 місяці довелось переукладати угоди.
Нагадаємо, що першочергова мета податкових канікул для розробників програмного забезпечення полягала у зменшенні податкового навантаження на фонд оплати праці, оскільки витрати на заробітну плату в таких компаніях складають до 80% валових витрат. Щоб конкурувати на світовому ринку (а Україна є 5-ю за обсягами офшорного програмування), треба мати ставки оподаткування співмірні з конкурентами – Китаєм, Індією, Росією.
Зниження оподаткування заробітних плат для програмістів лобіював Сергій Тігіпко, але в законопроекті після маси «доробок» та «покращень» в стінах держорганів, взагалі зникли пільги по оподаткуванню фонду оплати праці, але залишилась пільга з оплати ПДВ.
Це не перший приклад того, як ініціативи відомства Олександра Клименка призводять до абсолютно протилежних результатів. Нагадаємо, раніше масові обурення українських користувачів інтернету викликала заява ДПС про бажання моніторити доходи співвітчизників у соціальних мережах.
Також нагадаємо, що за даними досліджень фонду Heritage Foundation і експертів Wall Street Journal Україна посіла 161-е місце в рейтингу економічної свободи, що є найнижчим показником серед усіх європейських країн.