Сьогодні Верховна Рада проголосувала закон «Про державну підтримку розвитку індустрії програмної продукції» (№ 8267). В законі повністю було враховано пропозиції президента.
Нагадаємо, цей закон було прийнято 24 травня. Ним передбачалось надати низку пільг українським компаніям розробникам програмного забезпечення. Найголовніше, чого добивались ініціатори законопроекту – зокрема, представники найбільших українських ІТ-компаній, віце-прем‘єр Сергій Тігіпко, низка депутатів – суттєво зменшити норму сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Але саме ця норма не була врахована. Фактично, депутати прийняли закон «ні про що». Який подається зараз, як черговий закон про підтримку української ІТ-індустрії.
Чому так важлива була саме норма про зниження єдиного внеску? Річ в тім, що в компаній, які розробляють програмне забезпечення – понад 80% витрат складає фонд заробітної плати. І в цій сфері Україна конкурує з багатьма іншими країнами, де оподаткування саме програмістів суттєво знижено.
Програмісти – одна з найбільш мобільних робочих груп в світі. Компаній, які замовляють розробку програмного забезпечення, цікавить вартість години роботи програміста. І якщо індійський програміст, отримавши $30 за годину, сплатить з них 10% податку, то український – 50%. Що це означає? Або українцю буде вигідно виїхати в більш сприятливі для ІТ-бізнесу країни, або ж працювати нелегально. І тоді держава взагалі нічого не отримає.
Ось така підтримка ІТ-сектора в Україні.