Поки Україна визнана міжнародними організаціями вільною від втручання влади на інформацію в інтернет-просторі, та чи на довго це?
Останній звіт організації Freedom House під назвою “Свобода мережі 2012. Світова оцінка інтернет та цифрових медіа” розглядає питання про те, наскільки влада конкретної країни впливає на інформацію в інтернет-просторі.
Згідно з цією доповіддю, українська влада активно вдається до використання проплачених журналістів і коментаторів для маніпулювання і скеровування дискусій в Мережі.
В першу чергу, спеціалісти організації досліджували випадки блокування та фільтрації інформації, прийняття законів, які обмежують публікації контенту певного типу, активні маніпуляції за допомогою проплачених журналістів, коментаторів і так званих “тролів”, фізичні дії проти блогерів та інших користувачів інтернету, політично мотивоване стеження.
Відповідно до рівня втручання влади у процес поширення цифрової інформації, країни в доповіді поділяються на три групи: вільні, частково вільні та невільні.
Усього дослідження оцінило 47 країн світу.
На першому місці за ступенем свободи інтернету від цензури та втручання влади було визнано Естонію. Наша країна разом з Грузією, Аргентиною, Італією, Угорщиною, Німеччиною та США увійшла до групи вільних країн.
До категорії частково вільних спеціалісти Freedom House віднесли Казахстан, Росію, Індію, Азербайджан. Найгірша ситуація наразі в “невільних” країнах, до яких віднесено Білорусь, Узбекистан, Іран, Кубу, Китай, В’єтнам.
Найкращу динаміку зростання рівня цифрової свободи у порівнянні з минулим роком продемонстрували Туніс, Грузія та Бірма. Найрізкіше погіршення ситуації протягом року було відзначено у Бахрейні, Пакистані, Ефіопії та Єгипті.
Незважаючи на те, що Україна посіла перше місце серед країн пострадянського простору за критеріями свободи інтернету та інтернет-ЗМІ, вона разом з Білоруссю, Бахрейном, Китаєм, Кубою, Єгиптом, Росією, Сирією, Саудівською Аравією та Венесуелою була віднесена до групи країн, де спостерігаються спроби влади маніпулювати суспільною думкою та скерувати дискусії в інтернеті за допомогою наближених до влади проплачених коментаторів.
У звіті також названі кілька країн, які сьогодні є особливо чутливими до погіршення ситуації в найближчі 12 місяців. Серед цих країн – Азербайджан, Лівія, Малайзія, Пакистан, Руанда, Росія, та Шрі Ланка.
Але, скоріш за все, після прийняття “Закону про наклепи” положення нашої країни може різко змінитися.