Прочитав повідомлення про те, що керівник підрозділу СБУ Валентин Петров розповів журналістам, начебто СБУ провела роз’яснювальні бесіди з тисячами інтернет-користувачів, які здійснювали DDoS-атаки на сайти держустанов. І от закрались в мене деякі сумніви з цього приводу.
За словами Валентина Петрова, в період атак було встановлено близько 5 тисяч активних користувачів. Зі значною частиною з них СБУ провело роз’яснювальні бесіди.
Він додав, що найчастіше сайти атакували неповнолітні з домашніх комп’ютерів, коли дізналися, «що закрився їх улюблений EX.ua. І батьки були вкрай здивовані, почувши про те, чим займаються їхні діти».
Ми вирішили провести деякі математичні розрахунки. Як СБУ може отримати інформацію про 5 тис. користувачів? Треба офіційно звернутись до кількох найбільших провайдерів, вказавши в запиті інформацію про ІР-адреси, з яких відбувались нестандартні запити на їх сайт. Провайдери в свою чергу мали б підготувати детальний звіт, де б вказали адреси людей, які здійснювали такі запити.
Після цього в СБУ мали б взяти цей список з тисячами адрес, розподілити їх по містах, районах і провести виховні бесіди з ними. Звичайно, провести такі бесіди можна й по телефону, але щось ніколи не чув про те, щоб СБУ займалась телефонними бесідами. Тому мова, напевно, йде про реальні зустрічі. Кожна зустріч – це 10-15 хв., добратись до кожної адреси – ще 20-30 хв. Зустрічі такі, певно мали б відбуватись ввечері. За нашими скромними підрахунками, щоб здійснити таку масштабну операцію протягом 1 тижня, треба було б задіяти 100-150 працівників СБУ.
Якось слабо в це віриться. Та й вже б піднявся шум у соціальних мережах після таких бесід. Але щось тихенько.
А ви чули, щоб СБУ з кимось проводило виховну бесіду щодо EX.UA?