Урядовий законопроект №8321, який наприкінці минулого тижня прийняла Верховна Рада, повернув ПДВ для послуг української ІТ-галузі.
Мотивація при прийнятті закону була простою: «запобігання необґрунтованим втратам податкових надходжень шляхом оподаткування ПДВ послуг з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп’ютерних систем».
Отже, бюджет повинен отримати додаткові надходження в разі введення ПДВ. Як привило, при прийнятті правок до податкового законодавства, подаються математичні розрахунки – скільки виграє/програє бюджет від змін. Цього разу уряд жодних пояснень не давав. То ж залишається лише здогадуватись, в плюсі буде бюджет чи ні?
В Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) вважають, що повернення ПДВ може не збільшити, а навіть зменшити доходи до бюджету. Як приклад, вони наводять розрахунки щодо сплати податків, які буде здійснювати юридична особа, що займається розробкою ПЗ на суму 120 тис. грн.
У випадку, коли операції не обкладаються ПДВ:
Зрозуміло, що підрахунки ці не бездоганні, і структура затрат в багатьох компаній може суттєво різнитись, але інших цифр у нас нема. Отже, на думку фахівців АПІТУ, в результаті введення ПДВ бюджет втрачатиме 7,7% з кожної гривні. За оцінками асоціації, загальний річний обсяг ринку ПЗ в Україні складає не менше 1,2 млрд.грн. Якщо ПДВ буде відновлено, бюджет недоотримає 92 млн.грн.
Директор АПІТУ, Юрій Пероганич, в коментарі ЛІГАБізнесІнформ пояснив, що компанії, які практично не споживають ніяких ресурсів, окрім праці інженерів, не мають можливості отримати податковий кредит через купівлю сировини для своєї продукції, і в цьому випадку їх продукція на внутрішньому ринку автоматично дорожчає на розмір ПДВ. У результаті інноваційні компанії в країні чахнуть, і країна починає деградувати.
ІТ-галузь є досить конкурентною, а робоча сила, задіяна в цій сфері, мобільною, і в разі потреби може переїхати працювати в країну з більш сприятливим законодавством. Наприклад, в США, Японії чи Індії взагалі нема податку на додану вартість.
З іншого боку – не треба забувати, що ПДВ на ці послуги в Україні сплачувався раніше (до введення в дію нового Податкового кодексу). Роман Хміль, керуючий директор GlobalLogic Ukraine, розповів в коментарі Watcher, що коли на початку року відмінили ПДВ на внутрішні послуги, це стало досить несподіваним для всіх і мабуть випадковим, тому зараз цю помилку просто виправили.
Дійсно, багатьом компаніям довелось в січні в терміновому порядку переукладати договори, пояснюючи своїм партнерам чому тепер не треба платити ПДВ. Зараз же знову з тими ж партнерами доведеться переукладати угоди, але тепер вже пояснювати зворотнє.
Очевидно, що такі дії не надто сприяють розвитку ІТ-бізнесу в Україні. Чи виростуть при цьому ціни на ІТ-послуги, як про це стверджують в АПІТУ. Не факт. Наприклад, відміна ПДВ в січні – не призвела до зниження цін.
Важливо звернути увагу, що ПДВ не стосується експортно-орієнтованих ІТ-компаній.
За словам Романа Хміля, ІТ-послуги на експорт не є об‘єктом ПДВ. Хоча податкова адміністрація останнім часом намагається донарахувати ПДВ навіть на такі послуги, і це ускладнює ведення бізнесу та погіршує конкурентоздатність на світовому ринку.
Цікаво, що з юридичної точки зору нова поправка не узгоджується з нормами чинного Податкового кодексу, яким передбачено, що ставки податків і податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року, тобто таку зміну можна було б вводити, наприклад, з 1 січня 2012 року. Але «проблеми індійців, шерифа не цікавлять».
Залишилось слово за Президентом, який в 2-тижневий термін повинен підписати закон або накласти вето. Тобто статись це повинно до 8 червня.