The Business Insider, аналітичне бізнес видання, підготувало цикл публікацій про історію створення соціальної мережі Facebook. В ході підготовки матеріалу, журналістам вдалось дізнатись кілька пікантних фактів, подальше розслідування яких може призвести до ув‘язнення Марка Цукерберга.
В травні 2004 року, Марк Цукерберг був студентом другого курсу Гарвардського університету. В той час, університетська газета Harvard Crimson готувала матеріал, про TheFacebook.com – соціальну мережу, яку Марк створив 3 місяці перед тим (пізніше було придбано домен Facebook.com).
Одним з пунктів статті, яку готували журналісти – була розповідь про взаємини між Марком та засновниками іншої соціальної мережі ConnectU. Вони звинувачували Цукерберга в тому, що той спершу співпрацював з їх командою над запуском ConnectU, але поцупивши ідею, паралельно займався своїм проектом, в якому використав левову частку новацій та навіть частину коду ConnectU (кілька років тому засновники ConnectU судились з Цукербергом).
Марк вирішив дізнатись, про що ж буде стаття в газеті. Для цього, як пишуть журналісти BI, він скористався TheFacebook.com – знайшов користувачів мережі, які ідентифікували себе, як працівники Harvard Crimson. Далі просканував всі випадки, коли їх власники помилились під час процедури логінення. Ідея була проста – люди часто автоматично під час входження в онлайн сервіси плутають паролі, зокрема вказують паролі до своїх імейлів. І дійсно таким нехитрим (але незаконним) методом Цукерберг отримав доступ до щонайменше двох імейл екаунтів працівників газети.
Але Марк не обмежився лише працівниками газети. В 2004 році йому вдалось знайти діру в системі авторизації ConnectU і отримати доступ до екаунтів багатьох користувачів, в т.ч. й деяких засновників соціальної мережі. В багатьох екаунтах він змінив параметри користувачів на «невидимий» – чи то з метою насолити їм, чи ускладнити процес пошуку друзів. 20 екаунтів взагалі було деактивовано.
Все вище описане є кримінальним злочином в США і карається до 5 років ув‘язнення. Але стаття федерального закону має обмеження щодо строку давності – п‘ять років. Цей термін вже вийшов в 2009 році, оскільки всі події відбувались в 2004 році – тому федеральне законодавство засновнику Facebook вже не загрожує.
Та журналістам вдалось з‘ясувати, що в штаті Массачусетс (де й розташований Гарвардський університет), строк давності за цим злочином становить 6 років (за умови, що вартість викраденої інформації перевищує $250). Тобто Марка потенційно таки можуть ув‘язнити.
Наразі, ні юристи Facebook, ні сам Цукерберг ніяк не прореагували на розслідування журналістів BI. Чекатимемо на продовження історії.